Menu
Úvod  ›   › 

Jóga v těhotenství: Proč se vám vyplatí ji cvičit

Pomůže vám předejít bolestem zad v těhotenství, minimalizuje pálení žáhy, připraví vás na porod a ještě funguje jako prevence poporodní deprese. Cvičení jógy v těhotenství je tím nejlepším, co můžete pro sebe i své nenarozené dítě udělat.

Mezi otoky vašich nohou a bolestí zad bude cvičení pravděpodobně to poslední, na co budete v těhotenství myslet. Ale právě vhodný pohyb v těhotenství lékaři velmi doporučují, protože jde o jednoduchý způsob, jak se udržet ve formě a zlepšit svůj zdravotní stav i zdraví svého nenarozeného dítěte. Těhotenská jóga přitom představuje bezpečný a šetrný způsob jak zpevnit, protáhnout a posílit své tělo v každém stádiu těhotenství. Čtěte, co všechno pro vás jóga v těhotenství může udělat:

Zmírní tělesné nepohodlí

Devět měsíců, které nosíte dítěte uvnitř svého tělo, se na vaší kondici a pocitu pohodlí musí zákonitě nějak podepsat. V rámci těhotenské jógy se naučíte pozice, které vám uleví od tlaků a bolestí. V jógových pozicích otevíráte ramena, procvičujete a uvolňujete zápěstí, čímž snižujete riziko syndromu karpálního tunelu, který je častou komplikací u těhotných žen. V dalších pozicích si zase ulevíte od bolesti zad a kupodivu například i od pálení žáhy. Jóga zlepší vaši rovnováhu, krevní zásobení a ohebnost. Navíc si jako bonus připočítejte schopnost jódy ulevit vám od pocitu nepohodlí, který je spojen s růstem dítěte.

Příprava na porod

V čím větší kondici před porodem budete, tím větší je pravděpodobnost, že porod bude probíhat bez problémů a snáze jej zvládnete. Těhotenská jóga (samozřejmě za předpokladu, že ji provádíte správně) vás navíc naučí správně pracovat s konkrétními svalovými skupinami, které vám v hodině H pomohou ulevit od porodních bolestí. Tím, že si praktikováním jógových pozic zpevňujete střed těla, budete moci lépe tlačit a porod by měl postupovat rychleji. Kromě toho vám jógové pozice pomohou posílit i pánevní dno, čímž dosáhnete lepší kontroly nad svým tělem v průběhu porodu a urychlíte hojení poporodních ran.

Emocionální podpora

Pokud začnete v těhotenství navštěvovat kurzy těhotenské jógy, seznámíte se s jinými ženami, které mají podobné starosti, zabývají se podobnými tématy a sdílí stejné obavy. Podle studie provedené na univerzitě v Michiganu trpí ženy, které v těhotenství navštěvovaly kurzy jógy, méně často poporodní depresí a lépe zvládají poporodní období.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Vaše tělo po porodu: Co máte čekat?
Co musíte čekat od svého těhotného těla
Správný spánek může zachránit vaše nenarozené dítě
Jak získat zpátky postavu po porodu
Test: Kolik toho víte o těhotenství? (2. díl)