Menu
Úvod  › 

Jak se starat o zuby v těhotenství

Mezi nastávajícími maminkami se traduje spousta mýtů a polopravd souvisejících s péčí o zuby v těhotenství. Které z nich jsou pravdivé?

Kazí se zuby v těhotenství častěji?

Jestliže nastávající maminka pečuje o své zuby stejně jako před otěhotněním (nebo ještě pečlivěji), pravděpodobnost zvýšení kazivosti chrupu je nulová. Samotné těhotenství nehraje ve vyšší kazivosti žádnou roli. Úskalí problému tkví na straně ústní hygieny. V období gravidity by si měla žena čistit chrup tak, jak je zvyklá, tj. ráno a večer. Mezizubní prostory stačí vždy jen večer. Doporučuje se používat zubní pasty nebo ústní vody s antibakteriálními složkami, které působí protizánětlivě. Během těhotenství by měla dvakrát navštívit dentální hygienu, kde zkontrolují dásně a odstraní zubní kámen. Dentální hygienistky ochotně podají pacientkám instruktáž o tom, jak by měly v období těhotenství o zuby správně pečovat.

Krvácejí dásně těhotným ženám více?

Těhotenství doprovází řada hormonálních změn, které jsou spouštěčem zánětlivých procesů. Pokud se u nastávající maminky objeví zánět a dásně, byl tam již dříve (před otěhotněním) a propukl v důsledku hormonálních výkyvů. Těhotenství nezpůsobuje častější záněty dásní, pouze je jejich spouštěčem.

Je třeba si při nevolnostech v těhotenství vždy dobře vyčistit zuby?

Velké procento žen trpí v prvním trimestru těhotenskou nauzeou (pocity nevolnosti) či přímo zvrací, a to i několikrát denně. Zvracením se do úst dostávají žaludeční kyseliny a šťávy, které naleptávají sklovinu. V případě, že zuby začnete čistit bezprostředně po zvracení, nenávratně poškodíte naleptanou sklovinu. Jak o chrup v tomto případě pečovat? Nejprve pečlivě vypláchněte ústa několikrát po sobě vodou a počkejte přibližně deset minut, až se v ústech srovná pH na standardní úroveň. Po této době si důkladně vyčistěte zuby.

Smí těhotná žena na rentgen?

Ne. Těhotné ženy nesmí podstupovat rentgen. I nezbytné vytržení zubu se musí obejít bez rentgenového snímku.

Smí být v těhotenství užívány léky proti bolesti?

Podávání jakéhokoli léku je nutné konzultovat s ošetřujícím lékařem. Jestliže ženu trápí v těhotenství bolesti zubů, popř. je nutné provést neodkladný zákrok, záleží na tom, jaké léky proti bolesti jsou podány. Některé medikamenty se nedoporučují užívat v prvním trimestru, jiné ve třetím. Užívání anestetik není v těhotenství zakázáno a mnohdy je pro těhotnou ženu lepší užít uklidňující látku, než přetrpět bolest. Při nadměrné neutišené bolesti sužuje ženu stres a z kůry nadledvin si vypaluje vnitřní adrenalin. Tímto se stahují cévy a plod je špatně prokrvován. Často se s tímto jevem setkává žena při zákroku u zubaře.

Je v těhotenství vyloučeno ošetření "rajským plynem"?

Směs kyslíku a oxidu dusného (Entonox), známá lidově jako "rajský plyn", se při zubním ošetření nedoporučuje, ačkoli při porodu se běžně používá. Vhodnější je podat klasickou anestezii. Entonox nepůsobí jako anestetikum, ale spíše má vliv na celkové uvolnění a zákrok by se bez použití anestetika neobešel.

Odbornou konzultaci článku poskytlo stomatologické centrum CMC Praha.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Co byste měli vědět o bělení zubů
Mýtus: Prořezávání zubů způsobuje horečku
Růst zubů versus nemoc: Poznáte rozdíl?
10 jídel, která by zubaři nikdy nejedli
7 překvapivých důvodů, proč vám krvácejí dásně