Menu
Úvod  › 

Krvácení v těhotenství: 6 možných příčin

Jen máloco vás v těhotenství vyděsí tak jako krvácení v těhotenství. Samozřejmě vás jako první napadne, jestli to není potrat, ale většina případů krvácení v těhotenství má úplně jinou příčinu. Tady je šest nejčastějších.

I když krvácení patří mezi největší těhotenské strašáky, je mnohem častější, než si většina žen myslí. Setká se s ním přibližně jedna čtvrtina žen a osm procent má dokonce zkušenost se silným krvácením. Nejčastěji se objeví mezi pátým a osmým týdnem a ve většině případů netrvá déle než tři dny. A navíc nebyla prokázána souvislost mezi těhotenským krvácením a potratem. Následující příčiny patří u těhotenského krvácení mezi nejčastější:

Zahnizďování

Když oplodněné vajíčko dosáhne děložní sliznice a uhnizďuje se v ní, průvodním znakem může být lehké krvácení. Obvykle trvá jen jeden nebo dva dny a objevuje se přibližně v období, kdy byste za normální situace očekávala menstruaci. Právě proto některé ženy zjistí své těhotenství až později, protože se domnívají, že měly lehkou menstruaci. Zahnizďování obvykle doprovází světlá krev, nebo se může objevit v podobě zarůžovělého hlenu.

"Menstruační" krvácení

Některé ženy mají zkušenost s krvácením, které se objeví v době, kdy by měly dostat menstruaci. Nejčastěji se objeví ve čtvrtém, osmém, nebo dvanáctém týdnu těhotenství. Často je doprovázeno se symptomy, které míváte obvykle při menstruaci, jako jsou například bolesti v zádech, křeče, nebo bolesti v pánvi. Jde o čistě hormonální záležitost, s nížž se nemusíte vzrušovat. Toto krvácení nemá absolutně žádný vliv na úspěšný průběh těhotenství.

Hrozící, nebo probíhající potrat

Nejhorší variantou těhotenského krvácení je hrozící, nebo právě probíhající potrat. Nejčastěji k němu dochází v prvních dvanácti týdnech těhotenství. Spousta potratů proběhne v tak časných stádiích těhotenství, že jej ani nepoznáte - respektive nezjistíte, že jste těhotná. Potrat kromě krvácení obvykle doprovází ještě křeče, bolesti v zádech, nebo bolesti v podbřičku. Nicméně potrat může proběhnout i bez krvácení v případě, že se jedná o takzvané zamklé těhotenství, které může diagnostikovat pouze lékař s pomocí ultrazvuku.

Krvácení po sexu

Krvácení po sexu je jednou z nejčastějších příčin těhotenského krvácení. Jedná se o neškodné krvácení, které plod nijak neohrožuje, a jde pouze o důsledek podráždění překrvených sliznic. Proto se vás také lékař velmi pravděpodobně zeptá, zda jste měla sex, když ho kontaktujete kvůli těhotenskému krvácení.

Mimoděložní těhotenství

Mimoděložní těhotenství nastává v okamžiku, kdy se oplodněné vajíčko uhnízdí mimo dělohu, nejčastěji ve vejcovodu. Mimoděložní těhotenství se obvykle projevuje bolestí na jedné straně podbřišku a může ho doprovázet i krvácení.

Krvácení z placenty

Bezbolestné vaginální krvácení může pocházet i z abnormálně uložené placenty. Placenta praevia se objevuje přibližně u dvou procent žen a krvácení, které ji doprovází se obvykle objeví po dvacátém týdnu těhotenství.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články