Menu
Úvod  › 

Zácpa v těhotenství: Co s ní?

Trpí jí každá druhá žena, dokáže pořádně znepříjemnit život a nemá nic společného s tím, jak vaše zažívání fungovalo před otěhotněním. Těhotenská zácpa je prokletím, které nemusíte podstupovat.

Statistiky jsou nelichotivé: Jedna ze dvou žen trpí těhotenskou zácpou. Každá třetí žena trpěla zácpou už před otěhotněním a v průběhu těhotenství se její problémy ještě zhoršily. U každé páté ženy se zácpa objevila v průběhu těhotenství a s porodem také zmizela.

Důvod, proč těhotné ženy trpí mnohem více na zácpu, je jednoznačný. V důsledku působení hormonů (zejména potom progesteronu) totiž dochází ke zpomalení pohybu střev. K tomu ještě přistupuje menší tělesná aktivita a méně pohybu, které je pro řadu žen s těhotenstvím spojen.

Jak si ulevit

- Každý den vypijte velkou láhev vody. Pokud máte možnost, raději sáhněte po minerální vodě bohaté za hořčík, která pohyb vašich střev urychlí.

- Denně byste do svého programu měla zařadit alespoň půlhodinovou procházku. Nepodceňujte příjem vlákniny (jejím štědrým zdrojem jsou například švestky, fíky, listová zelenina atd.). Změnu jídelníčku provádějte postupně a pozvolna, abyste své trávení příliš nepodráždila.

- Pokud vám to lékař výslovně nezakázal, je potřeba, abyste pravidelně cvičila.

Léky na zácpu

Je samozřejmě možné, aby vám lékař předepsal léky (nebo jste si je koupila sama v lékárně), ale dokud nezměníte svůj jídelníček a životní styl, s vaší zácpou si samy poradit nedokáží. Mírná a šetrná laxativa však můžete užívat i v průběhu těhotenství a tím, že udělají vaši stolici měkčí, vyprazdňování tak bude snazší.

V případě permanentní zácpy, která vás obtěžuje a znepříjemňuje vám život, vám může lékař předepsat čípky, které se skrz stěnu konečníku absorbují přímo do krevního systému. Nicméně ani laxativa ani čípky by se v těhotenství neměly užívat v průběhu delšího časového období, proto je nutné jejich užívání konzultovat s lékařem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Překvapivé důvody, proč máte zácpu
Jak získat zpátky postavu po porodu
Matka s r. o.: Pravidla těhotenství (2. díl)
Test: Je vaše tělo připravené na těhotenství?
10 největších mýtů o těhotenství