Menu
Úvod  › 

Hudba, doteky: Co vnímá miminko v břiše?

Má cenu na vaše nenarozené dítě mluvit, nebo mu pouštět hudbu? Odkdy vás dítě začne vnímat a kdy na vás začne reagovat?

Život dítěte začíná mnohem dřív, než se skutečně narodí. Zřejmě nikdo nepochybuje o tom, že dítě vnímá už několik měsíců před porodem, ale jaké podněty je vůbec schopno zaregistrovat a do jaké míry vnímá své okolí?

Co vnímá dítě v bříšku?

V prenatálním období se vytvářejí všechny potřebné předpoklady pro budoucí samostatný život dítěte. Lidský mozek se rozvíjí v průběhu celého prenatálního období. Vědci v celé řadě výzkumů prokázali, že dítě ještě před narozením má schopnost reagovat různým způsobem na různé podněty. Navíc už před narozením dokáže dítě preferovat ty podněty, které jsou pro něj příjemné a žádoucí. Plod ve vaší děloze například hledá takovou polohu, která je mu nejpříjemnější a nejvíce mu vyhovuje. Výzkumy ukázaly, že dítě v prenatálním stádiu pozná nové a neznámé podněty a reaguje na ně poplašeně. Například silný a náhlý zvuk nebo záblesk světla dítě poleká.

Známá je také skutečnost, že plod ve vaší děloze se dokáže naučit jednoduchým podnětům. Lékaři například pouštěli "břichům" těhotných žen po několik týdnů jednu melodii. Když ji potom novorozenci znovu slyšeli, uklidnili se s zcela očividně ji poznávali a pozorně naslouchali. Stejně tak výzkumu T. Vernyho z roku 1993 prokázal, že spánkový rytmus matky se obvykle přenáší i na nenarozené dítě. Například děti těch matek, které byly zvyklé vstávat brzy, opakovaly podobné chování i po svém narození a vstávaly také vrzy. Je pravděpodobné, že nenarozené děti reagují na rozdílnou intenzitu pohybu a střídání těchto rytmů. Podobně už se před narozením projevuje vrozený temperament dítěte. Čilejší děti, které vyvíjí větší pohybovou aktivitu už před narozením, obvykle projevují větší temperament i po porodu.

Měsíc po měsíci

Ve třetím měsíci těhotenství pohybuje plod hlavičkou, rukama i tělíčkem. Pokud jej v téhle době podráždíte na dlani, sevře prsty do pěstičky. Reaguje i na dotek v okolí nosu a úst. Už o měsíc později reaguje na dotek kdekoli na těle. Otevírá a zavírá ústa a pohybuje, střídavě mává horními a dolními končetinami.

V pátém měsíci těhotenství začíná nenarozené dítě vnímat zvukové podněty. V této době mu můžete začít pouštět hudbu, ale citlivé je především na tlukot vašeho srdce. Pokud jste ve stresu a tlukot vašeho srdce se zrychlí, dítě to vnímá velmi negativně. Výzkumy navíc prokázaly, že všechny matky bez ohledu na to, zda jsou pravačky nebo levačky, chovají své dítě na levé ruce. Psychologové předpokládají, že je to automaticky podmíněná reakce; a totiž, že se matky podvědomě snaží děti uklidnit tlukotem svého srdce, který mají děti "naposlouchaný" z břicha. Právě v tomto období se začínají projevovat individuální odlišnosti v temperamentu dětí a jejich pohybové aktivitě.

O měsíc později se nenarozené dítě pohybuje již velmi intenzivně, i když stále ještě nekoordinované. Plod už se v tomto období dokáže zcela prokazatelně učit a rozlišuje mezi známými a neznámými podněty.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Co těhotným ženám nikdo neřekne
5 vět, které nesmíte říci těhotné ženě
Je normální, když...? Co chcete vědět o těhotenství
7 důvodů, proč se vám vyplatí cvičit v těhotenství