Menu
Úvod  › 

Řeč těla miminek: Co vám chtějí říct

Neustále kope, prohýbá se v zádech, zatíná pěstičky, nebo se chytá za uši. Vaše dítě ještě neumí mluvit, ale to neznamená, že se vám nesnaží nic říct. Rozumíte řeči miminek?

Prohýbá se v zádech

Pokud jde "do oblouku" batole, je to obvykle projev vzteku, ale u malých miminek jde v naprosté většině reakce na bolest. Podle odborníků se v zádech velmi často prohýbají děti, které trpí refluxem jícnu a tudíž je pálí žáha.

Neustále kope

Pokud vaše dítě neustále kope nožičkami, neznamená to, že z něj bude bravurní hráč fotbalu, ale interperatce tohoto chování záleží na jeho kontextu. Pokud kopání probíhá bez pláče, nebo je dokonce doprovázeno broukáním, znamená, že je miinko šťastné, spokojené a chce si s vámi hrát. Pokud je však kopání doprovázeno nespokojeným mručením, nebo pláčem, může se jeho prostřednictvím dítě snažit uvolnit plyn v břísku, upozornit vás na to, že má mokrou plenu, nebo, že se nudí.

Chytá se za uši

Ačkoli si řada rodičů myslí, že pokud se dítě neustále chytá za uši, upozorňuje tím na to, že ho ouško bolí, podle pediatrů je vysvětlení mnohem prozaičtější. Miminka se chytají za uši jednoduše proto, že právě objevila, že nějaké uši mají. Děti postupně objevují jednotlivé části svého těla, hrají si s nimi a osahávají je. A stejně je tomu i v případě uší. Pokud by se jednalo skutečně o ušní infekci, přidružuje se obvykle horečka, ucpaný nos a problémy se spánkem.

Zatíná pěstičky

I když vám to může připadat nepřirozené, většina novorozenců drží zaťaté pěstičky po většinu dne a to i když jsou v klidu. Teprve s dozráváním nervové soustavy a mozkových funkcí dochází k uvolňování sevřených pěstí. K postupnému uvolňování pěstí dochází kolem osmého týdne a sahat po věcech a uchopovat je začínají děti mezi třetím a čtvrtým měsícem. V tomto období jsou zaťaté pěstičky symptomem stresu a někdy i hlad.

Přitahuje si kolena k tělu

Pokud se vaše miminko chová, jako kdyby si chtělo procvičit břišní svaly, je to většinou důsledek bolesti břicha. Většinou se takto projevují děti, které trpí plynatostí, nebo zácpou. Pokud si vaše dítě přitahuje často kolena k břichu, pokuste se upravit jeho jídelníček, masírujte bříško a jestli nedojde k úpravě stavu, kontaktujte svého pediatra.

Rozhazuje rukama

Vaše dítě v klidu usíná a najednou prudce rozhodí rukama, jako kdyby někam padalo a tento prudký pohyb jej vzbudí a rozpláče. V takovém případě se nemusíte bát, protože jde o projev Moorův reflex, který se objevuje u všech novorozenců. Tento reflex sám od sebe vymizí mezi třetím a čtvrtým měsícem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Kojenecká masáž: Co byste měli vědět
Syndrom náhlého úmrtí: Jak snížit riziko
Syndrom náhlého úmrtí: Předejde mu kojení a očkování
První dny s novorozencem: Co byste měli vědět
10 divných věcí, které jsou normální u miminek