Menu
Úvod  › 

10 věcí, s kterými rodiče mimin musí počítat

Přečetli jste tuny knih a příruček? Vyslechli miliony rad? O následujících věcech vám ale pravděpodobně nikdo neřekl a přesto s nimi musíte v prvních měsících života dítěte počítat.

1. Zjistíte, co skutečně znamená "spánkový deficit."

Měli jste pocit, že po propařených studentských letech plných mejdanů už vás míra spánkového deficitu nemůže překvapit? Potom budete po narození prvního potomka nejspíš dost v šoku. Teprve tehdy pochopíte, co znamená skutečně nespat a také, že plánovat cokoli s miminem, které si přizpůsobuje denní i noční program svým aktuálním potřebám, je čirá naivita.

2. Obsah plenky nikdy není roztomilý.

Možná vás někdy nějaká militantní matka přesvědčovala, že tělesné výměšky vašich vlastních dětí vám nebudou tolik vadit. Budou. Obsah plenky kohokoli na světě prostě nikdy není sympatický.

3. Stane se z vás tým.

Jde o pocit, který v páru nikdy nezažijete. Jakmile se z vás stane rodina, budete najednou skutečným týmem, který kope na stejné straně, povzbuzuje se, fandí i prožívá společné prohry.

4. Budete se znovu učit důvěře.

Můžete mít se svými blízkými nejlepší vztah na světě, ale jakmile jim budete svěřovat do opatrování poprvé své dítě, budete bojovat sami se sebou a znovu se učit důvěře. Ostatně dáváte jim do opatrování to nejcennější, co máte.

5. Naučíte se využívat každou minutu.

Před narozením dítěte byste nikdy nevěřili, kolik toho dokážete stihnout v těch dvaceti minutách, kdy si vaše dítě zdřímne. Jakmile zjistíte, jak drahá je každá minuta, kterou máte "sami pro sebe" (a to zjistíte po narození dítěte velmi záhy), naučíte se jí využívat na maximum.

6. Otestujete svou trpělivost.

Několikrát denně budete pomalu počítat do děsíte, zhluboka dýchat, prozpěvovat si oblíbenou melodii, nebo dělat cokoli, o čem se domníváte, že vás uklidní. Vaše trpělivost projde zátěžovou zkouškou - a nebojte se, vyjde z ní zocelena.

7. Budete se hádat s ostatními rodiči.

Dokud nebudete mít vlastní dítě, nikdy nezjistíte, jak je rodičovství vlastně příšerně výbušným tématem. Záhy zjistíte, že názory na výchovu dítěte jsou v případě některých vašich kamarádů maximálně odlišné. S některými se na toto téma jednoduše přestanete bavit a z jiných se ze stejného důvodu stanou vaši bývalí kamarádi.

8. Přestanete být posedlí kontrolou.

Měli jste doposud absolutní kontrolu nad každou oblastí svého života? Po narození dítěte jí zamáváte na rozloučenou a v budoucnu už na ni budete jen nostalgicky vzpomínat. V podstatě budete během prvních šesti měsíců rádi, když se vám podaří naplánovat čištění zubů.

9. Budete se víc hádat.

Samozřejmě, že vás narození dítěte sblíží. Na druhou stranu také výrazně vzroste míra stresu, kterému budete vystaveni (alespoň v prvních měsících, než se v nové roli naučíte "chodit"). Připravte se na větší množství hádek, ale i více pozitivně emocionálních zážitků.

10. Všechno se zrychlí.

Jestliže jste dosud považovali klasický povzdech rodičů o tom, jak ten čas letí, za příšerné klišé, teprve teď si uvědomíte jeho rozsah v plné šíři. Ještě nikdy vám nepřišlo, jak zoufale se všechno zrychlilo, dokud nemáte vlastní děti. Dvakrát mrknete a najednou dojatě slzíte u zápisu do školy.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Miminka