Menu
Úvod  › 

10 divných věcí, které jsou normální u miminek

Vydává zvláštní zvuky, neustále kýchá, šilhá a má nadměrně velké genitálie. Následujících deset věcí je u miminek zcela normálních.

1. Šupinky ve vlasech

Nevypadá to nijak fotogenicky, odborně se tomu říká novorozenecká seboroická dermatitida a popravdě řečeno nikdo přesně neví, proč se na hlavách většiny miminek objevuje. Dobrou zprávou je, že nevzhledné šupinky obvykle v průběhu několika měsíců samy zmizí a už nikdy se znovu neobjeví. Jejich vymizení můžete urychlit potíráním dětským olejem a pravidleným vyčesáváním hustým hřebenem.

2. Explozivní vyměšování

Když se vaše dítě rozhodne vytlačit stolici, rozhodně se nejedná o tichou a klidnou záležitost. Novorozenecká stolice je mnohem tekutější než stolice dospělých a konzistencí připomíná spíše hořcici. Právě proto je její vyměšování spojeno s tolika zvukovými efekty.

3. Zduřelá prsa

Zní to divně a stejně tak divně to vypadá, ale zduřelá prsíčka vašeho miminka jsou zcela normální. Jde o dozvuky hormonů, kterým bylo dítě vystaveno po dobu devíti měsíců v matčině děloze. Nějpozději během několika týdnů to zmizí a vrátí se do normálu.

4. Zvláštní zvuky

Různé chrochrání, vrzání, vzdychání, kňourání a další škála zvuků, které rodiče miminka rozesmívají, je zcela normální. Různé podivné zvuky jsou způsobeny úzkou nosní dutinou novorozenců, v níž se hromadí hlen a která je příčinou těchto zvuků.

5. Neustále kýchání

Nezapomínejte, že okolní svět je pro novorozence nový a dítě je mimořádně citlivé na všechny věci, se kterými přichází čerstvě do styku. Kýchání není příznakem nemoci, ale způsobem, kterým si dítě "čistí" nos. Kýcháním novorozenců se nemusíte vzrušovat, je zcela normální.

6. Svalové záškuby

Prvních několik měsíců jsou bezděčné svalové záškuby u kojenců zcela normální. Jde o výsledek reflexů a často se také objevují, když například dítě vyleká hlasitý zvuk nebo prudké světlo. V průběhu tří až čtyř měsíců samovolně vymizí.

7. Protáhlá hlavička

Kojenci obvykle nemívají dokonale kulatou hlavu a tvar hlavy, které připomíná vajíčko, je zcela normální následek průchodu úzkými porodními cestami. Lebeční kosti nejsou zatím napevno srostlé právě proto, aby hlavička dítěte mohla lépe projít vagínou matky. Nemějte strach, tvar hlavy se postupem času změní.

8. Nadměrné genitálie

Pokud je vaše miminko mužského pohlaví, velmi pravděpodobně vás upoutaly jeho nadměrně velké genitálie. Opět se jedná o důsledek vlivu hormonů, kterým bylo dítě vystaveno v matčině děloze. Výsledkem jsou zvětšená varlata. Nicméně hormony se během několika dnů vyloučí spolu s močí a genitálie se zmenší do normální velikosti.

9. Krev v plenkách

V prvních dnech se v plenkách vaší novorozené dcery může objevit několik kapek krve. Opět není důvod vzrušovat se, jde pouze o další z hormonálních projevů, který za pár dnů sám zmizí bez jakýchkoli následků.

10. Šilhání

Skutečnost, že vaše dítě šilhá v průběhu několika prvních měsíců, neznamená, že tomu tak bude pořád. Kojenci se musí nejprve naučit zaostřit na předmět, na který se právě dívají, a zkoordinovat oři. Starosti byste si měli začít dělat, pokud vaše dítě neustále šilhá ještě v šesti a více měsících.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 tipů: Jak uklidnit dítě s kolikou
Co budete potřebovat pro novorozené dítě
První dny s novorozencem: Co byste měli vědět
10 problémů s kojením: Jak je řešit
Nejlepší tělocvik pro kojence: Poloha na bříšku