Menu
Úvod  › 

Překvapivé věci, na kterých můžete být závislí

Neřekli byste to do nich. Připadají vám neškodné, nebo dokonce prospěšné, ale ve skutečnosti si na nich můžete vypěstovat nebezpečnou závislost. Představujeme vám věci, na kterých můžete být nečekaně a překvapivě závislí.

Mobilní telefon

Zkuste se zamyslet a upřímně odpovědět na otázku, jak často si kontrolujete mobil. Díváte se na něj každých pár minut, abyste měli absolutní jistotu, že vám nic neuteklo? Jste schopni přerušit konverzaci s někým jiným, nebo třeba oběd, abyste mohli odpovědět na smsku? Potom jste na nejlepší cestě k závislosti na mobilních telefonech. A podle odborníků podobně postižených lidí stále přibývá.

Káva

I když si to většina lidí neuvědomuje, káva se může stát skutečnou drogou. Lidé, kteří jsou na tomto kofeinovém nápoji závislí, pociťují skutečné abstinenční příznaky, které obvykle trvají od sedmi do deseti dnů. Ačkoli závislost na kávě není oficiální diagnózou, jde o velmi rozšířenou záležitost, kterou navíc v poslední době "dotahuje" závislost na energetických nápojích - tedy dalším vydatném zdroji kofeinu.

Čokoláda a sladkosti

Pokaždé si říkáte, že si dáte jen výjimečně, jenže jakmile začnete, už nedokážete přestat. Kombinace karbohydrátů, tuků a cukru působí na váš mozek jako droga. Závislost na čokoládě a dalších sladkostech se může stát skutečným problémem - zejména, když jejich pojídáním řešíte své psychické problémy.

Nakupování

Každý si občas koupí něco, co ve skutečnosti nepotřebuje. Pokud se vám to ale stává pravidelně, je pravděpodobné, že se potýkáte se závislostí na nákupech. Při nakupování se totiž vylučuje dopamin, látka, která způsobuje dobrou náladu a potlačuje pocity úzkosti. Shopaholici tak často prostřednictvím nákupů řeší své deprese, pocity strachu, nebo snížené sebevědomí.

Plastická chirurgie

Před pár lety byla ještě v plenkách a nikdo by nahlas nepřiznal, že si nechal vyhladit vrásky, zvětšit prsa, nebo odsát břicho. Teď ale zažívá plastická chirurgie obrovský boom a všichni se nechávají přešívat jako na běžícím pásu. Problém je v tom, že zákrok estetických chirurgů neudělá nic s vašimi problémy se sebepřijetím, nebo tím, že se nedokážete mít rádi. Takže následují další a další zákroky, které vás mají přiblížit k vytouženému tělu, jenže ve skutečnosti jde o nefalšovanou závislost.

Opalování

Závislost na slunci? I když vám to může znít podivně, skutečně existuje. Ultrafialové paprsky spouští v našem tělo produkci endorfinů. U skutečně závislých na opalování se k tomu však přidružuje ještě nespokojenost s vlastním tělem a permanentní touha po jeho změně.

Cvičení

Cvičení a pohyb vůbec je samozřejmě chvályhodné a prospěšné, nicméně i sport se může stát skutečnou závislostí. Závislost se buduje v podstatě na endorfinech, které se při cvičení vylučují.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články