Menu
Úvod  › 

7 důvodů, proč se nemůžete soustředit

Nedaří se vám koncentrovat, jste roztržití, neustále něco zapomínáte a nemůžete si uvědomit základní věci? Na vině může být některý z následujících sedmi důvodů

Potkáte na ulici člověka, který se k vám vrhá, ale vy si nemůžete za živého boha vzpomenout, odkud ho znát a kdo to je. Opouštíte šéfovu kancelář a dalších pět minut marně vzpomínáte, jaký že byl ten termín odevzdání nového projektu. Držíte klíče v ruce a přitom po nich zuřivě pátráte po kapsách a v tašce. Proč se najednou nemůžete soustředit? Příčinu můžete hledat mezi sedmi následujícími:

1. Snížená funkce štítné žlázy

Zmatenost, únava, roztěkanost. To všechno může být signálem, že se něco děje s vaší štítnou žlázou; konkrétně, že je její funkce snížená. Pokud štítná žláza produkuje snížené množství hormonů, zpomaluje se metabolismus, tím se zhoršuje i krevní zásobení a některé buněčné funkce v mnoha částech mozku. Výsledkem může být právě neschopnost koncentrace a soustředění.

2. Vaše hormony se zbláznily

Nejste schopna uvažovat s čistou hlavou a vaše koncentrace je na bodu nula? Možná jde o signál blížící se menopauzy. Nemusí jít ještě o přechod v pravém slova smyslu, ale o takzvanou perimenopauzu, kdy začne být v důsledku poklesu estrogenu váš menstruační cyklus nepravidelný. Právě v tomto období patří mezi časté stesky žen neschopnost koncentrace a soustředění. Některé ženy si stěžují v rámci perimenopauzy i na jakési přechodné výpadky řeči a sníženou schopnost vyjadřování. Pokud se potýkáte s podobnými problémy, navštivte svého gynekologa, protože existuje už řada účinných hormonálních prostředků, které vám mohou ulevit.

3. Změnila jste léky

Antidepresiva mohou ovlivnit nejen vaši náladu ale i negativně poznamenat schopnost koncentrace. Podobný vliv na vaše soustředění mohou mít i antihistamika, sedativa, či léky proti úzkostným poruchám. Jestliže se vaše poruchy soustředění a stoupající roztržitost objevily přibližně ve stejné době, co jste začala brát nové léky, hledejte souvislost právě tady a konzultujte situaci se svým lékařem.

4. Přestala jste kouřit

Přestala jste v nedávné době kouřit? Potom můžete s klidným svědomím připsat svou roztržitost na vrub svému chvályhodnému předsevzetí. Jde o typický projev, kterým se projevuje abstinenční syndrom při závislosti na nikotinu. Jedná se pouze o dočasný stav a brzy se vaše schopnost soustředění začne zase lepšit.

5. Zhoršil se váš jídelníček

To, co jíte, má přímý dopad na to vaše mentální schopnosti a nejen je. Špatné stravovací návyky zvyšují riziko obezity, vysokého tlaku, vysokého cholesterolu, ale vedou i ke zhoršení takzvaných kognitivních funkcí, ke kterým schopnost koncentrace patří. Zkuste vyřadit ze svého jídelníčku sladkosti, polotovary a tučné jídlo a zvýšit přísun ovoce, zeleniny a ryb.

6. Nehýbete se

Jste celý den v jednom kole, ale tělesný pohyb se vám nedostává? K tomu, aby vám to dobře myslelo, potřebujete nezbytně pohyb. Zařaďte do svého programu minimálně půl hodiny sportování třikrát až pětkrát týdně a vaše schopnost koncentrace se radikálně zvýší.

7. Pronásleduje vás úzkost

Hrozí vám výpověď, nestíháte odevzdat důležitý projekt, nevíte, z čeho zaplatíte daně a ještě vám podezřele vyšly testy u lékaře? Není divu, že se nemůžete na nic soustředit. Pocity strachu a úzkosti zaměstnávají váš mozek na plné čáře a na nic dalšího už mu nezbývá kapacita. Odstraňte stresové faktory a budete se moci zase lépe soustředit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Tipy, které povzbudí vaši paměť
5 věcí, které byste měli vědět o ženském mozku
Test: V jakém stavu je váš mozek?
4 jídla, která pomáhají soustředění