Menu
Úvod  › 

Nejhorší věci, které můžete udělat ráno

To, jakým způsobem strávíte ráno, předznamená celý váš den. Následujících pět věcí je to nejhorší, co můžete ráno, než odejdete do práce, udělat.

1. Kontrolujete pracovní maily hned po probuzení.

Záplava informací z vašeho profesního života, kterou se zavalíte okamžitě poté, co otevřete oči, vás okamžitě uvrhne do stresového modu. Kromě toho, že nastartujete den produkcí stresových hormonů, těsně po probuzení máte mnohem větší pravděpodobnost, že se dopustíte chybných rozhodnutí. Výzkum provedený na University of British Columbia navíc prokázal, že pokud kontrolujete maily pouze ve vyhrazeném čase, vaše tělo produkuje méně stresových hormonů, než když jste vystaveni nepřetržitému toku nových vzkazů.

2. Odložíte cvičení na později.

Cvičení večer vám "vykolejí" tělesné rytmy nežádoucím směrem, zatímco ranní cvičení má na vaše zdraví i postavu mnohem pozitivnější vliv. Tvrdí to alespoň odborníci z Miramar College v Kalofornii. Neodkládejte cvičení a udělejte si na něj ráno čas alespoň čtvrt hodiny. Nabijete se tak energií na celý den a zajistíte si dobrou náladu. Není potřeba cvičit nutně desítky minut, pro vyplavení endorfinů vám stačí i ona pověstná čtvrthodina.

3. Dáte si horkou sprchu.

Představa, že své unavené tělo vystavíte proudu horké vody, je sice velmi lákavá, ale raději si nechte zajít chuť. Horká voda řekne vašemu nervovému systému, že je čas na uvolnění svalů, zpomalí se váš srdeční tep a budete se cítit malátní a unavení. Pokud se chcete po ránu probrat, dejte si vlažnou, nebo ještě lépe studenou sprchu. Ta je nejefektivnějším začátkem dne.

4. Posnídáte sacharidy.

Sáhnete na snídani po koblize nebo koláči? Potom své tělo zahltíte prázdnými sacharidy, které nemají prakticky žádné výživové hodnoty. Zatížíte tak své trávení, ale nedodáte tělu nic hodnotného, z čeho by mohlo čerpat energii. Místo sacharidové snídaně si dopřejte ráno pořádnou dávku proteinů. Ideální jsou například vajíčka nebo tvaroh.

5. Vyčistíte si zuby hned po jídle.

Samozřejmě, že nikdo nechce, aby jeho okolí cítilo nevábně páchnoucí dech, který je typický pro ranní probuzení. Nicméně pokud se vrhnete na čistění zubů okamžitě po snídani, poškozujete si sklovinu, která kryje povrch zubu. Zejména pokud jste snídali ovoce, nebo kávu, kyseliny v nich obsažené mají tendenci poškozovat povrch zubu. Ideální je čistění zubů před jídlem. Pokud si je chcete vyčistit po snídani, vypijte mezi jídlem a čistěním sklenici vody, která možné poškození minimalizuje. Po jídle byste jinak měli čekat minimálně půl hodiny, abyste si byli jistí, že si nebudete poškozovat zuby.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
9 fascinujících věcí, které se dějí při spánku
6 vážných symptomů, které u dětí nikdy nesmíte ignorovat
Co říkají chutě o vašem zdraví
7 věcí, které zhoršují vaší menstruaci
Zvyky, které vám zničí zdraví stejně jako kouření
Co vypovídá barva očí o vašem zdraví