Menu
Úvod  › 

První pomoc při novorozenecké kolice

Kolika, plynatost nebo jednoduše "prdíky" jsou postrachem všech rodičů. Pokud na ně vaše dítě trpí, možná mu můžete ulevit celkem jednoduchými kroky. Naučte se je.

Vaše miminko trpí plynatostí a je jasné, že v takovém případě se nevyspí nikdo ze zúčastněných. Nadbytek plynu v dětském těle způsobuje nepříjemné pocity a bolest, takže dítě nemůže spát, pláče a je mrzuté. Novorozenecká kolika však nepostihuje zdaleka všechny děti, častěji se například týká chlapečků. Následující tipy by vám mohly proti plynatosti pomoci:

Správné krmení

Jednoduše řešeno; jakákoli pozice při kojení, při které tok mléka musí překonávat gravitaci, pomůže dítěti lépe ovládat jeho přítok a při krmení spolyká méně vzduchu. Zkuste například kojit dítě v takzvaném "fotbalovém držení." Při něm je dítě tváří k vám v jakémsi polosedu. Pokud dítě při kojení leží, mléko mu může vytékat koutky úst. Samozřejmostí je držení ve svislé poloze po kojení, aby si odříhlo.

Vyprázdněte nejdřív jedno prso

Za začátku kojení by mělo dítě dostat mléko s nižším obsahem tuku a později to s vyšším obsahem tuku. Pokud odstavíte dítě od prsu ještě dřív, než jej zcela vyprázdní a přendáte jej k druhému prsu, krmíte jej stále mlékem s nižším obsahem tuku, které však obsahuje více plynu a více nadýmá. Vyprázdněte nejprve jedno prso a teprve potom kojte z druhého.

Dbejte na dobrou techniku

Ujistěte se, že se dítě dobře přisálo a dobře uchopilo prs. Jeho ústa by měla být široce otevřená a mělo by uchopit celý dvorec prsa nejen bradavku. Jednak vás kojení potom nebude bolet a dítě při kojení spolyká méně vzduchu, který je příčinou koliky. Osvědčeným tipem je také nechat dítěte odříhnout dřív, než mu nabídnete druhý prs.

Reflux

Časté dávení a zvracení u dětí je často způsobeno nedostatečně vyvinutou hltanovou záklopkou (refluxem), která udržuje jídlo v žaludku. Problém obvykle zmizí, jakmile je dítě starší. Navzdory obecně vžitým přesvědčením je plynatost a kolika dítěte jen málokdy způsobena složením jídelníčku matky. Neexistuje také žádné jídlo, které by způsobovalo potíže obecně všem novorozencům. Kojící matky po celém světě jí široké spektrum potravin (včetně kořeněných jídel, česneku, cibule, luštěnin, mléčných výrobků, či kapusty, které jsou považovány za rizikové z hlediska novorozenecké koliky) a jejich děti jsou zdravé.

U kojených dětí jsou potravinové alergie vzácné. Pokud máte ovšem v rodinné anamnéze silnou potravinovou alergii, vaše dítě může být alergické na nějakou složku ve vašem mléku. V takovém případě se o následujícím postupu poraďte se svým lékařem.

Výzkumy ukazují, že plynatost a kolika u novorozenců mohou být způsobeny mnoha rozličnými faktory včetně temperamentu. Pokud by byly potíže způsobené refluxem, doprovází jej obvykle ještě následující symptomy: potíže s přibýváním na váze, obtíže s dýcháním, zvracení a mimořádná dráždivost. Máte-li podezření na reflux, konzultujte příznaky se svým lékařem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Kojení v mateřství