Menu
Úvod  › 

Mýty o rozvodu, které můžete ignorovat

Rozvod dětem vždy ublíží. Rozvedli jste jednou, rozvedete se podruhé. Rozvod je vždy životným selháním a nevěra vede pokaždé k rozvodu. Představujeme vám největší mýty o rozvodu, které byste měli ignorovat.

Mýtus: Rozvod dětem vždy ublíží.

Je samozřejmé, že rozvod je pro děti velmi stresující záležitostí, ale podle psychologů rozhodně není pravda, že by jim musel vždy ublížit: "Záleží přirozeně především na tom, s jakou grácií a vkusem se rodiče s rozvodem vypořádají, ale mnohem horší než rozvod jsou pro děti spory a konflikty rodičů, které se jim v nefunkčním manželství odehrávají přímo před očima," říká psycholožka Eva Malá. "Napětí a stres v rodině jsou velmi snadno přenosné a děti proti nim nemají žádnou adekvátní obranu." Jestliže máte pocit, že váš vztah dospěl do stádia, kdy nejste schopni žít za důstojných podmínek spolu, snažte se vyřešit svůj rozchod co nejdůstojněji a nejklidněji. Tím uděláte pro své děti maximum.

Mýtus: Rozvedli jste se jednou, rozvedete se podruhé.

Toto je značně dvojsečné tvrzení. Rozhodně se nedá obecně říci, že ten, kdo se rozvedl jednou, má úspěšně našlápnuto i k dalším rozvodům. "Pro některé lidi představuje rozvod možnost postavit se znovu na startovní čáru a opravit chyby, kterých se dopustili. Na druhou stranu jsou však rozvody jakýmsi způsobem nakažlivé a někteří mohou podlehnout dojmu, že jde vlastně o jednoduchý způsob, jak opustit nevyhovující vztah, aniž bychom se snažili jeho problémy řešit," upozorňuje psycholožka. "To je právě onen nebezpečný trend, kdy se porouchané věci nespravují, ale rovnou vyhazují."

Mýtus: Rozvod znamená selhání.

I když většina lidí vnímá rozvod jako životní selhání, odborníci s tímto přístupem rozhodně nesouhlasí. "Rozvod není nic jiného než ukazatelem toho, jestli bylo to které manželství úspěšné, či nikoli. Nemá nic společného s tím, jak jste úspěšní vy osobně, s kvalitami vaší osobnosti, nebo s úspěšností v dalších oblastech života," zdůrazňuje psycholožka.

Mýtus: Spolubydlení před svatbou snižuje pravděpodobnost rozvodu.

Možná už jste slyšeli obě varianty tohoto mýtu: Ať už tu, že společné bydlení před svatbou snižuje pravděpodobnost rozvodu, nebo že pokud spolu budete před svatbou bydlet, nejspíš se rozvedete. Je to ale nesmysl. Výzkum provedený na University of North Carolina jasně ukazuje, že spolubydlení před svatbou nemá s úspěšností manželství vůbec nic společného a neovlivňuje ji v žádném směru.

Mýtus: Nevěra vždy vede k rozvodu.

Je sice pravda, že nevěra je skutečně nejčastějším důvodem rozvodu, ale není to pravidlem: "Vždy záleží na tom, jak je vztah silný a kvalitní. Celá řada vztahů je schopná zkušenost s nevěrou zvládnout a překonat bez toho, aby se vyhrožování rozvodem vůbec objevilo," říká psycholožka. Opět zde platí pravidlo, že byste se nejprve měli pokusit opravovat a teprve potom přemýšlet o ukončení.

Mýtus: Pokud aktuálně nejste v manželství spokojeni, rozvedete se.

Pokud jste tomuto tvrzení uvěřili, podlehli jste dalšímu mýtu, podle nějž je manželství neustále idylickou záležitostí: "I když si to spousta lidí neuvědomuje, manželství je nekonečná práce, tolerance a množství ústupků z obou stran. Manželství navíc rozhodně neběží samospádem, ale vyžaduje investice, snahu i údržbu. A je logické, že ne vždy se všechno daří a všechno je natřené růžovou barvou. To však nic nevypovídá o šanci manželství na úspěch," uzavírá Eva Malá.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Mýty