Menu
Úvod  › 

Mýty o vlasech, kterým byste měla přestat věřit

Stále ještě věříte tomu, že čím častěji budete vlasy stříhat, tím rychleji porostou? Nebo že byste je měla co nejčastěji kartáčovat? Představujeme vám mýty o vlasech, které jsou téměř nesmrtelné, ale přitom úplně nesmyslné.

1. Místo jednoho vytrženého šedivého vlasu vyrostou dva další.

Je nesmysl domnívat se, že když si vytrhnete jeden šedivý vlas, na jeho místě vyrostou dva nové. Vlasy rostou z vlasových cibulek - neboli folikolů - a z každé cibulky může vyrůst vždy pouze jeden vlas. Navíc skutečnost, jestli ten který vlas ztratí svou přirozenou barvu, a tedy zešediví, nezáleží vůbec na tom, jestli ten který vlas vytrhnete, nebo nikoli. Ztráta přirozené barvy vlasu je způsobena nedostatečnou produkcí melaninu.

2. Čím víc vlasy stříháte, tím rychleji rostou.

Je úplně jedno, jak často vlasy stříháte, na rychlost jejich růstu to nemá vliv. Rychlost růstu vlasů je podmíněna jednak geneticky, a jednak stavem vaší vlasové pokožky. Podle odborníků by se měly vlasy stříhat každých šest až osm týdnů. Roztřepené konečky vlas oslabují a takové vlasy jsou náchylnější k poškození a lámání. Po ostříhání proto kštice vypadá bohatší a plnější, ale jde pouze o optický klam.

3. Padání vlasů je způsobeno častým šamponování.

I když vám po sprchování a mytí vlasů zůstávají na dně vany chomáče vlasů, šampónování, ani mytí vlasů, na tom nemám žádnou vinu. Příčinu padání vlasů hledejte jinde, než v jejich častém mytí, či používaných šampónů. Nejčastější příčinou padání vlasů je prožitý stres, či skrytý zdravotní problém (například problémy se štítnou žlázou).

4. Kartáčování vlasům prospívá.

Už jste také slyšela, že čím víc vlasy kartáčujete, tím jsou zdravější? Je to jen další nesmysl, který se o vlasech traduje. Ve skutečnosti intenzivní kartáčování vlasům spíše ubližuje, protože si tak můžete poškodit vlasovou cibulku. Kartáčujte vlasy opatrně.

5. Barvené vlasy jsou automaticky nezdravé.

Je sice pravda, že odbarvování vlasů na blond barvami s obsahem čpavku, je jednou z nejhorších věcí, které můžete svým vlasům udělat, ale zdaleka ne všechny barvy vlasy poškozují. Pokud budete volit šetrnou barvu, vašim vlasům nijak neublíží.

6. Správná kosmetika vaše vlasy posílí.

Většina lidí má tendenci podlehnout reklamám, které tvrdí, že se správným šampónem budete mít mnohem bohatší kštici, silnější a hustější vlasy. Jenže tak to není. Žádný šampón na světě vám nedokáže znásobit počet vlasů, zrychlit jejich růst, nebo zvětšit jejich objem. K tomu, aby na vaší hlavě rostly zdravé vlasy, potřebuje vaše tělo především kvalitní živiny, které mu dodají energii. Místo drahé kosmetiky raději investujte do kvalitních potravin s obsahem zinku, železa a vitamínu D, což jsou klíčové živiny pro růst vlasů.

7. Pro zdravé vlasy musíte střídat šampóny.

Pokud po tom toužíte, samozřejmě můžete šampóny střídat, ale jestliže vám vyhovuje jeden, klidně se můžete mýt jen jím. Vašim vlasům to nijak neublíží.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Mýty