Menu
Úvod  › 

Největší mýty o očkování, aneb v čem vám lžou jeho odpůrci

Choroby, proti kterým se očkuje, nejsou nijak vážné. Očkování má spoustu vedlejších účinků, způsobuje autismus a zanáší dětský organismus hliníkem. Seznamte se s největšími nesmysly, kterými argumentují odpůrci očkování.

Ze všech stran se na vás valí prohlášení o tom, jak je očkování škodlivé, že jím vystavujete své děti obrovskému riziku, riskujete vznik autismu, schizofrenie a množství dalších závažných chorob. Údajně jde o farmaceutickou lobby a očkování vůbec není potřeba, protože přirozená imunita člověka je nejlepším lékem. Pod vlivem těchto hysterických výroků posléze začnete uvažovat o tom, zda jste skutečně tak špatným rodičem, když se rozhodnete své děti naočkovat. Problém je v tom, že celá řada argumentů odpůrců očkování je nesmyslná, nebo přímo lživá. Zjišťovali jsme, v čem všem vám odpůrci očkování lžou:

1. Spalničky, neštovice, nebo černý kašel nejsou nijak vážnými chorobami.

Jedním z nejnesmyslnějších argumentů odpůrců očkování je tvrzení, že spalničky, neštovice, nebo černý kašel nejsou pro děti nijak nebezpečné a dětský organismus si s nimi bez problémů poradí. Nicméně podle statistik WHO jsou například spalničky celosvětově jednou z hlavních příčin dětské úmrtnosti. Například v roce 2012 na ně každý den zemřelo 330 lidí, z toho většina dětí mladších pěti let. Údaje Centers for Disease Control and Prevention zase mluví o tom, že počet úmrtí v důsledku onemocnění planými neštovicemi celosvětově klesl teprve po zavedení očkování. Podle stejného zdroje je u minimálně poloviny kojenců s černým kašlem nutná hospitalizace v nemocnici a v některých případech může toto onemocnění skončit i smrtí dítěte. Ročně zemřou na celém světě dva milióny dětí na choroby, na které už existuje účinné očkování.

2. Účinky očkování nejsou dobře prozkoumány.

Odpůrci očkování často argumentují tím, že účinky očkování nejsou doposud uspokojivě prozkoumány a není jasné, jak bude v těle působit. Ve skutečnosti jsou účinky vakcín ověřeny na desítkách tisíců dětí. Například účinnost očkování proti pneumokokům byla testována ve studii, které se zúčastnilo téměř čtyřicet tisíc dětí.

3. Očkování zanáší organismus hliníkem.

Dalším z úsměvných argumentů, proč byste se měli vyhnout očkování, je tvrzení, že vakcíny zanášejí neposkvněný dětský organismus hliníkem. Bojovníci proti očkování si dali tu práci a spočítali, že do dvou let vstřebá dítě prostřednictvím vakcín od 295 až do 1 225 mikrogramů hliníku. Jenže už, v rámci objektivity, zapomínají dodávat, že do půl roku vstřebá dítě od 6 700 do 37 800 mikrogramů hliníku prostřednictvím mateřského mléka 116 600 mikrogramů v umělém mléce. A proti krmení kojenců mlékem odpůrci očkování ještě zatím neprotestují.

4. Očkování způsobuje autismus.

Tento nesmrtelný nesmysl už byl několikrát vyvrácen. Naposledy nesmyslnost předpokladu, že očkování souvisí s rozvojem autismu, potvrdil výzkum, jehož se zúčastnilo 1,3 milionu respondentů a jehož závěry byly zveřejněny letos v květnu v magazínu Vaccine. Podle zjištění jeho autorů neexistuje absolutně žádná souvislost mezi očkováním a rozvojem autismu.

5. Očkování má spoustu vedlejších účinků.

Oblíbeným argumentem odpůrců očkování jsou vedlejší účinky očkování. Je nezpochybnitelné a zcela logické, že někteří lidé očkování snášejí hůře, stejně jako někteří lidé nemohou ze zdravotních důvodů užívat například Aspirin, nebo Ibuprofen. Nicméně takových jedinců je minimum a vedlejší účinky očkování jsou ve srovnání s jeho přínosy prakticky zanedbatelné. Například na očkování proti nemá, podle lékařských statistik, osmdesát procent dětí žádnou reakci. U pěti až patnácti procent naočkovaných se objeví zvýšená teplota, u 0,03% potom vysoká horečka. U jednoho dítěte z milionu naočkovaných se objeví vážné komplikace, jako je bezvědomí. Ve srovnání s tím utrpí jedno z tisíce nakažených dětí nevratné poškození mozku, u pěti ze sta se rozvine zápal plic, dvě z tisíce nakažených dětí zemřou.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nejčastější mýty o chřipce a nachlazení
Syndrom náhlého úmrtí: Předejde mu kojení a očkování
Očkování dětí: Pro a proti
Jak usnadnit dítěti očkování
Mezi očkováním a autismem neexistuje žádná souvislost