Menu
Úvod  › 

Kvasinková infekce u mužů: Zabiják sexu

Máte pocit, že kvasinková infekce je pouze ženskou záležitostí a vy se jí nemusíte zabývat? Velká chyba! Kvasinkovou infekcí mohou bohužel onemocnět i muži a může jít o velmi nepříjemnou zkušenost.

Pokud jste se o kvasinkovou infekci nikdy nezajímali, pravděpodobně víte, že jde o intimní problém žen a tím vaše starosti končí. Jenže pokud se domníváte, že jde o čistě ženskou záležitost, podobně jako menstruace nebo porod, měli byste rychle své názory přehodnotit. Muže sice kvasinková infekce postihuje méně často než ženy, ale to neznamená, že ji nemůžete chytit.

Přenos z ženy na muže

Kvasinky se běžně vyskytují na zdravé lidské kůži a speciálně na teplých a vlhkých místech jako jsou ústa nebo genitálie. U žen se kvasinková infekce může rozvinout, když jsou genitálie infikované novým typem kvasinek, nebo pokud množství kvasinek neúměrně vzroste (například v důsledku užívání antibiotik nebo oslabení imunitního systému). U žen doprovází kvasinkovou infekci svědění a pálení v oblasti genitálií a často také bělavý výtok.

Kvasinková infekce není považována za sexuálně přenosnou infekci, protože se může rozvinout i u žen, které nikdy neměly pohlavní styk, nicméne nechráněný sex může její příznaky zhoršovat nebo prodlužovat délku jejího trvání. Pokud budete mít nechráněný pohlavní styk s ženou, která trpí aktivní kvasinkovou infekcí, může se infekce rozvinout i u vás. Přenos kvasinkové infekce z genitálií ženy na muže není sice příliš běžný, ale rozhodně není vyloučený.

Rizikové faktory

U některých mužů existuje větší riziko, že se u nich rozvine kvasinková infekce. Jedná se zejména o situace, kdy delší dobu užíváte antibiotika, máte oslabenou imunitu, trpíte diabetem. Riziko rozvoje kvasinkové infekce pak rapidně vzrůstá.

Symptomy kvasinkové infekce u mužů většinou obnášejí bolestivé otoky, červené skvrny na špičce penisu, svědění, bílé flíčky na penisu. Často se také objevuje suchá, loupající se kůže a infekce může být doprovázena bolestí či pálením v průběhu močení. Tyto nepříjemné projevy se navíc mohou rozšířit z genitálií i na další části těla, zejména hýždě a stehna.

Je vždy důležité informovat o těchto symptomech svého lékaře, protože podobně se projevují i jiné (mnohem vážnější) pohlavní choroby.

Léčba infekce

Většina kvasinkových infekcí se léčí poměrně jednoduše, často pomohou i volně prodejné léky. Pro muže jsou dostupné protimykotické krémy či masti, které se aplikují na postižené místo obvykle po dobu několika dnů. Orálně podávané léky jsou potom většinou na předpis.

Je však důležité, aby léčbu podstoupil jak muž, tak i jeho partnerka. V opačném případě hrozí opětovný přenos infekce v průběhu pohlavního styku. Před znovuzahájením nechráněného sexu je tedy důležité ujistit se, že infekce byla u ubou partnerů úspěšně přeléčena.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články