Menu
Úvod  › 

Co bys měl vědět o kontaktních čočkách?!

Někteří slepýši dávají přednost kontaktním čočkám před brýlemi. Důvody jsou všelijaké - pro někoho je to pohodlnější, někdo má zas pocit, že mu brýle nesluší nebo ho na nose otravují.

Jenže tohle strkání prstů do oka má svá pravidla! Bude zapotřebí je dodržovat, aby tvé oči zůstaly zdravé a nepoškozené. Není to žádná věda, ale měl bys to kvůli sobě určitě dodržovat!

Před nasazením čoček si vždycky opláchni ruce! Přece jen by sis při sahání do oka mohl přivést nějakou infekci. Bůh ví, na co všechno celý den chmatáš.

Jestliže tě čočka škrabe nebo máš pocit, že ti jakkoliv nesedí, vyměň ji! Může se stát, že sis ji pouze nasadil obráceně - to poznáš tak, že ti čočka bude po oku jezdit a budeš vidět stále rozmazaně. Ale v případě, že je čočka poškozená, hned ji vyměň! Už výběr čoček bývá kámen úrazu. Rozhodně zajdi k optometričce, která ti změří zakřivení a doporučí ti průměr čočky.

Dodržuj, jak dlouho můžeš čočky nosit! Existují čočky denní, týdenní, dvoutýdenní nebo měsíční. Setkala jsem se se spoustou lidí, kteří týdenní čočky nosili třeba 2 měsíce a nijak je to netrápilo. Vždyť jsou přece v pořádku, tak proč by je vyměňovali. Se zdravím očí si není nadarmo zahrávat! Takový zánět spojivek není příjemná záležitost!

Jestliže se ti v průběhu dne dostane něco do oka, čočku už podruhé nepoužívej! Například pokud ti chlor v bazéně propláchne oko, je tu nebezpečí infekce. Čočku si poté sundej a vyhoď.

V průběhu dne nedovol, abys měl suché oči! Čočkaři dost často u sebe nosí kapky do očí, aby jim "nevyschlo oko". Čočka začne nepříjemně škrábat a ty budeš mít oči v jednom ohni.

Dodržuj dobu, jak dlouho je můžeš nosit! Když si budeš čočky kupovat, podívej se, jestli jsou celodenní. Jestli je na oku můžeš mít opravdu po celý den. Některé musíš po 8hodinách sundat. V žádném případě s čočkami nespi, před spaním vždy vytahuj!

Při vyndávání postupuj podle návodu! Takovou malou a křehkou čočku je opravdu snadné jakkoliv poškodit. Vždy postupuj podle pravidel/návodu, který si snadno najdeš na internetu nebo příbalovém letáčku.

Měň po každém nošení roztok na čočky! Než čočky uložíš do pouzdra, vyměň roztok. Možná se ti nebude zdát nijak špinavý, ale je to nutnost. Poté víčka od pouzdra pořádně uzavři, aby se ti nestalo, že by se roztok vypařil a čočky ti vyschly. Dodržuj tyto pravidla a zabráníš tak nepříjemným problémům. Nejsou to nijak otravné činnosti, tak to jistě zvládneš.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články