Menu
Úvod  › 

Mužský přechod ? už jste v tom?

Mužský přechod aneb andropauza je totéž co u žen menopauza. Chcete-li jinak řečeno ?přechod?. Tento název však není tak znám mezi veřejností a nebývá důvodem k tolika vtipkům. Spojovat tedy protivnou ženskou s přechodem není o moc vzácnější než nevrlý chlap ve středním věku. Pravděpodobně už je v tom. Menopauza u žen sebou mnohdy přináší i řadu zdravotních potíží, stejně tak pánové mohou trpět zdravotními problémy.

Mužský přechod

Mezi čtyřicátým až padesátým věkem dochází u mužů k poklesu pohlavního hormonu testosteronu. To může vést nejen k fyzickým, ale i psychickým změnám v životě muže. Testosteronu ubývá pozvolna a jeho hladina začíná klesat v období kolem třiceti let. Jedná se o hormon, jež je produkován varlaty a podílí se na vývinu ryze mužských rysů. Jinými slovy testosteron z nich činí "chlapy"- mužná postava, hrubý hlas, chlupy, vousy, hrubší rysy v obličeji (výraznější nos, robustní lícní a čelní kosti apod.) S přibývajícím věkem začne hladina testosteronu klesat a muži ztrácí vitalitu, mohou mít také snížený sexuální apetit. Nezřídka dochází kromě úbytku energie na pověstnou "špatnou náladu" a kompletní únavu.

Dá se s tím něco dělat?

Naštěstí stejně jako ženy i muži mohou zmírnit dopad "přechodu". Předcházet negativním procesům je možné udržováním správné hladiny testosteronu díky potravinových doplňků. Ty mohou navrátit opět ztracenou energii a výdrž. Mnohé potravinové doplňky snoubí v sobě extrakty bylin a nezbytně důležité vitamíny i minerály: železo, hořčík, skupinu vitamínů B, C. Rovněž kyselina pantotenová eliminuje únavu a přispívá k normální psychické činnosti.

Důležité vitamíny pro mužský přechod

 

  • Vitamín B1 pomáhá srdci

 

 

  • Železo společně s B6 a B12 přispívají k tvorbě červených krvinek

 

 

  • Selen, vitamíny A, B2, B6 (reguluje hormonální aktivitu), B12, D a zinek podporují obranyschopnost organismu. Selen přispívá k normální spermatogenezi a správné činnosti štítné žlázy

 

 

  • Hořčík je výtečný pro pevnost kosti a zubů, činnost svalů

 

 

  • Vitamín C chrání před stárnutím organismu

 

 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články