Menu
Úvod  › 

Neznámá fakta o poluci

Všichni ji zažili, ale nikdo o tom nemluví. Poluce je tabu, o kterém chlapi nemluví ani po deseti pivech. Tady jsou fakta o poluci, o kterých jste možná ještě neslyšeli.

S polucí má zkušenost každý muž minimálně jednou za život. Vlhké sny jsou předmětem vtipů a narážek už od puberty především proto, že právě u dospívajících chlapců je ejakulace v průběhu spánku nejčastější. Nicméně poluce se může objevit prakticky v jakémkoli věku a výjimkou není ani u dospělých mužů ve zralém věku. Podle výzkumů se poluce objevuje u přibližně 83% dospělých mužů.

Proč k ní dochází?

Většina lidí se domnívá, že poluce je výsledkem erotických snů, málo časté masturbace, či příliš intenzivních myšlenek na sex. Ačkoli se za těmito přesvědčeními skrývá zrnko pravdy, neexistují žádné vědecké důkazy, které by je potvrzovaly. Je například potvrzené, že pravidelnou poluci mohou mít i muži, kteří žijí bohatým sexuálním životem, či prakticky denně onanují. Pozoruhodná je z tohoto pohledu teorie vyznavačů psychoanalýzy, kteří tvrdí, že poluce je metodou, kterou využívá mužské podvědomí k tomu, aby se zbavilo sexuálního přetlaku a nemuselo se uchylovat k "nečisté" masturbaci.

I když to zatím nebylo dokázáno žádným seriózním věděckým výzkumem, odborníci předpokládají, že existuje určitý vztah mezi výskytem poluce a řídkou masturbací či sexuálním životem. Mužské tělo totiž neustále produkuje sperma, které se hromadí v pohlavním ústrojí. Po čase je jeho množství tak velké, že tělu stačí jen nepatrný podnět k ejakulaci; a právě tímto podnětem může být například erotický sen, který vede k poluci. Je to podobná situace, jako když plníte šálek vodou až po okraj, kdy stačí jen jediná kapka, aby voda přetekla.

Další teorie mluví o stimulaci genitálií matrací či pokrývkami, erotickými sny v průběhu REM fáze, či vzpomínkami sexuálního charakteru, které jsou uložené v podvědomí.

Jak častá je?

I když se pro poluci někdy používá termínu "bezděčný orgasmus," ne vždy souvisí s erotickými myšlenkami nebo sny. Vzhledem k tomu, že ne každý orgasmus musí nutně vrcholit ejakulací, je i pro odborníky obtížné zjistit, který podnět k němu vedl. Je totiž možné, že muž prožije orgasmus ve spánku, o kterém po probuzení ani neví.

Ačkoli je výskyt poluce velmi častým jevem, skutečnost, že se o ní jen zřídkakdy mluví, vede k tomu, že muži mají často pochyby, jestli jsou jejich "vlhké sny" normální. Většinou se sice poluce objeví s nástupem puberty, ale mnoho mužů s ní má zkušenost až mnohem později a určité procento ji nezažije vůbec nikdy. Je obtížné určit obecnou frekvenci,s níž se poluce objevuje, protože ta se velmi liší případ od případu. Na výskytu poluce se nepodepisuje žádný z měřitelných faktorů, jako je například věk či složení jídelníčku. Odborníci udávají, že u patnáctiletých dosahuje frekvence poluce 0,36 za týden, u čtyřicetiletých mužů potom 0,18 týdně. Zajímavé je, že u některých národů je poluce významně častější než u ostatních. Například v Indonésii má s polucí zkušenost devadesát sedm procent mužů ve věku čtyřiadvaceti let.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články