Menu
Úvod  › 

7 způsobů, jak vám vztek zničí zdraví

Zřejmě tušíte, že vztek vašemu zdraví úplně neprospívá, ale možná si neuvědomujete, do jaké míry vám ho dokáže zničit. S následujícími nepříjemnostmi byste měli počítat, pokud se často rozčilujete.

1. Dostanete infarkt.

Výbuchy vzteku představují obrovskou zátěž pro vaše srdce. "Ještě dvě hodiny po záchvatu vzteku máte dvakrát větší pravděpodobnost, že vás postihne srdeční záchvat," říká Chris Aiken z Wake Forest University School of Medicine v Severní Karolíně. "S kardiovaskulárními onemocněními je také spojen potlačovaný vztek." Výzkumy také potvrdily, že lidé, kteří se hodně vztekají, mají dvojnásobné riziko infarktu než jejich klidní vrstevníci. Oproti tomu zdravé naštvání se, které vede ke konstruktivnímu řešení, riziko kardiovaskulárních onemocnění nezvyšuje.

2. Větší riziko mrtvice.

Vztek zvyšuje také riziko mozkové mrtvice. Opět jsou kritické ještě dvě hodiny po výbuchu vzteku, kdy máte třikrát větší riziko, že se u vás objeví mrtvice v důsledku krevní sraženiny, nebo krvácení do mozku. Pokud byste měli navíc tu smůlu, že by ve vašem těle číhala časová bomba v podobě aneurysma, při výbuchu vzteku by se pravděpodobnost jeho protržení znásobila šestkrát.

3. Oslabený imunitní systém.

Čím víc se vztekáte, tím víc budete nemocní. Studie provedená na Harvard University zjistila, že ještě šest hodin po záchvatu vzteku klesá hladina protilátky immunoglobulinu A, který hraje klíčovou roli v boji proti infekci. Jestli chcete omezit svou nemocnost a cítit se lépe, omezte také své záchvaty vzteku.

4. Dostanete záchvat úzkosti.

I když si to většina lidí neuvědomuje, vztek a úzkost jsou velmi úzce propojeni. Studie publikovaná v roce 2012 v magazínu Cognitive Behavior Therapy zjistila, že vztek znásobuje symptomy úzkostných poruch. Takže budete nejen vzteklí, ale navíc vám bude špatně kvůli záchvatům úzkosti.

5. Spojitost s depresí.

Četné výzkumy dokázaly spojitost mezi agresivitou, vztekem a depresí - zejména u mužů. K depresi vede zejména pasivní vztek, který nemáte možnost ventilovat. Štve vás v práci váš šéf, ale z celkem pochopitelných důvodů mu to nemůžete dát najevo? Potom je pravděpodobné, že se časem vaše naštvání "překlopí" do depresivního ladění.

6. Ubližuje vašim plicím.

Jste přesvědčeni, že když nejste kuřáci, musí být vaše plíce v dokonalé formě? Pokud se často rozčilujete, ničíte si plíce také. Vědci z Harvardu provedli studii, které se zúčastnilo téměř sedm set mužů, a zjistili, že ti, kteří se často rozčilují, mají výrazně menší kapacitu plic. Předpokládá se, že to má souvislost se stresovými hormony, které zvyšují zánětlivé procesy v dýchacích cestách.

7. Zkrátí vám život.

Je pravda, že šťastní lidé žijí déle? "Stres je velmi úzce spojen s celkovým zdravím. Pokud se často stresujete, zkracujete si život," uvádí Fristad.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Vztek je noční můra