Menu
Úvod  › 

Je liposukce pro vás? Kdy do toho jít

Zní to velmi lákavě. Necháte si odsát tuk, takže získáte skvělou postavu bez větší námahy a hned. Jenže liposukce rozhodně není pro každého a má spoustu nevýhod. Je tohle řešení vhodné právě pro vás?

Uvažujete o tom, že si necháte odsát tuk? Může jít o zákrok, který vám zlepší zdraví, a přihraje vám lepší postavu, ale stejně tak vám může způsobit řadu velmi nepříjemných komplikací. Liposukce rozhodně není zákrok, který by byl vhodný pro každého a než se pro něj rozhodnete, měli byste zvážit všechna pro a proti.

Je samozřejmé, že váhový úbytek je spojen s celou řadou zdravotních výhod. S nadváhou, nebo přímo obezitou, je spojeno množství chorob, jako je například cukrovka, artritida, spánková apnea, vysoký krevní tlak, kardiovaskulární choroby a spousta dalších. Pokud se vám tedy podaří zbavit se přebytečných kilogramů, váš zdravotní stav by se měl rozhodně zlepšit. Kromě toho lidé s nadváhou zkrátka příliš v kurzu nejsou a když zhubnete, budete se i ve svém těle cítit lépe, získáte větší sebevědomí a většina lidí, kteří liposukci prodělali, uvádí, že se tímto zákrokem kvalita jejich života výrazně zvýšila. Dokonce existují i studie, které zjistily, že lidé, kteří podstoupili chirurgické odstranění tuku, žijí déle než obézní lidé, kteří se svou váhou nic nedělají.

Jenže liposukce má samozřejmě i svá rizika a rozhodně není vhodná pro každého. V první řadě byste měli vědět, že komplikace po zákroku se objevují u každého desátého člověka, což není úplně zanedbatelný počet. Obvykle se jedná o, sice nijak vážné, nicméně nepříjemné symptomy, jako jsou nevolnosti, zvracení, průjem, zanícené rány a podobně. U tří procent pacientů se potom objeví vážné komplikace, které mohou ohrozit i jejich život. Většinou jde o plicní embolii, vnitřní krvácení, nebo srdeční záchvat. Bohužel ani skutečnost, že se zákrok povede a přežijete ho ve zdraví, vám nezaručí, že vás nepotká některá z pozdějších komplikací. Poměrně často se lidé s prodělanou liposukcí například potýkají s tvorbou žlučových nebo ledvinových kamenů, vitamínovým deficitem, nebo podvýživou způsobenou nedostatečnou absorpcí živin. Bohužel také v důsledku liposukce stoupá i riziko tvorby krevních sraženin.

Obecně se chirurgické odstranění tuku doporučuje pro ty osoby, které bojují s vysokou nadváhou, nebo přímo obezitou. Doporučováno je také pro ty, kteří trpí některou z nemocí, které jsou s nadváhou či obezitou spojovány, například diabetem. Odborníci varují, že tento zákrok rozhodně není samospasitelný a nemá cenu dělat ho lidem, kteří nehodlají udělat žádné úpravy životního stylu a domnívají se, že poté budou moci jíst stejně jako dřív. Je nutné, abyste si uvědomili, že odstranění tuku může být impulsem a prvním krokem k razantní změně, ale bez vaší snahy a osobního vkladu se to rozhodně neobejde.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články