Menu
Úvod  › 

Ponožková pravidla: Co ano a co v žádném případě

Muži a ponožky. S žádným jiným kouskem oblečení se vám nepodaří nasekat tolik prohřešků proti módě i bontonu jako nevhodně zvolenými ponožkami. Představujeme vám ponožková pravidla, která musíte respektovat, pokud nechcete být za burana.

Celá řada mužů je stále schopna dokonale pohřbít jakýkoli model tím, že si k němu oblékne naprosto nevhodné ponožky. Měli byste si uvědomit, že určité ponožky se hodí jen pro konkrétní příležitost a ke konkrétním modelům byste měli nosit výhradně ponožky ve zcela jasných barvách. Osvojte si základní ponožková pravidla:

Bílé ponožky jsou jen na sport

Nejzákladnější pravidlo ohledně ponožek praví, že bílé ponožky jsou výhradně a pouze na sport. Pokud nechcete být považováni za rádobymafiána, který zamrzl v osmdesátých letech, nikdy a za žádných okolností si nesmíte obléci bílé (ale ani světlé) ponožky k obleku. Po bílých ponožkách sáhněte samozřejmě v případě, pokud se chystáte na tenis, golf, squash a další sportovní aktivity, u nichž se očekává, že bílé ponožky vydrží alespoň rámcově bílé. Nevhodné jsou ale například pro běhání v přírodě a dalších aktivitách, při kterých je značná pravděpodobnost jejich ušpinění. Zaprané a špinavé bílé ponožky jsou netolerovatelné kdykoli a kdekoli.

 

Oblek vyžaduje oblekové ponožky

Je to zcela jednoduché; pokud si na sebe obléknete oblek, neexistuje jiná varianta, než si k němu obléci i oblekové ponožky. Sportovní ponožky (libovolné barvy - i ty tmavé) v kombinaci s oblekem jsou neospravedlnitelným prohřeškem proti etiketě. Důvod je zcela jednoduchý; sportovní ponožky mají zcela jinou texturu a vyrábí se obvykle i z jiných materiálů než bavlněné, slabé ponožky, které jsou určeny speciálně do obleku. Navíc sportovní ponožky jsou obvykle v ostrém kontrastu s drahou a kvalitní látkou obleku. Jde zkrátka o kombinaci, která je neospravedlnitelná.

Slaďte ponožky s kalhotami, nikoli botami

Ať už nosíte sportovní nebo formální kalhoty, kromě džínů, slaďte barvu svých ponožek vždy s kalhotami a nikoli s botami. Černé kalhoty byste měli nosit zásadně jen s černými kalhotami, zatímco hnědé kalhoty s hnědými ponožkami a tak dále. Snažte se mít ve skříni stejné odstíny ponožek jako kalhot a pokud si nejste jisti výběrem, vždy sáhněte raději po tmavším odstínu než po světlejším.

Ponožky nikdy neshrnujte

Pokud chcete nosit nízké ponožky, jednoduše si je kupte. Ohrnuté a srolované ponožky frčely naposledy v osmdesátých letech v kombinaci s fialovým sakem a zlatým řetězem přes bílý rolák. Vysoké ponožky jsou od toho, aby se nosily neohrnuté a dosahovaly až nad kotník. Ohrnuté ponožky jsou zkrátka a dobře symptomem buranství, který vám nikdy neprojde.

Ponožky a šortky? Nikdy!

Jednou z nejčastější chyb je kombinace ponožek s šortkami. Nedoufejte, že pokud si na sebe natáhnete šortky a ponožky si vyhrnete do čtvrtiny holení, zůstane ve vás byť zlomek přitažlivosti. Kromě toho, že jde o naprosté popření jakékoli etikety, tato vražedná kombinace vám opticky zkrátí nohy a budete působit dojmem nevkusného trpaslíka.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (2 hlasy)
Přečtěte si také:
Oblečení, které překáží mužům v kariéře
Proč muži nesmí nosit bílé ponožky
Vyberte si trenky podle postavy
Největší módní faux pas, kterých se muži dopouštějí v létě