Menu
Úvod  › 

Jak otcovství změní muže

O tom, že příchod miminka změní ženu nejen fyzicky, ale i mentálně není nejmenších pochyb. Ovšem také u otců dochází ke změně. A této změně se podívali na zoubek vědci z Denverské a Yaleovy univerzity. Ke změně dochází v některých částech mozku. O jaké části se jedná? Především ty, které zahrnují náklonnost a péči.

Samozřejmě máme na mysli muže, kteří o otcovství vědí, žijí ve společné domácnosti s nastávající maminkou a na příchod miminka se těší. Mimo uvedené změny dochází v mozku novopečeného tatínka však i k úbytku mozkové kůry a zmenšení některých mozkových oblastí za účelem přesunu zdrojů do oblastí jiných...laicky řečeno otec přestává jevit tak velký zájem sám o sebe a přesouvá ho na zranitelného potomka. Je tedy zřejmé, že otcovství mění muže zásadním způsobem. Samozřejmě není otec, jako otec. Jeden je milionový a druhý na facku. Ono také velmi záleží na stupni zralosti a schopnosti přijímat zodpovědnost.

Zdroj:Otcovství

Tatínek a miminko

Prokázalo se, že mozek ženy a tatínka používá při péči o dítě stejné nervové obvody. Otcové tak podstupují totožné hormonální změny, jako maminky. V případě, že je otec vystaven po delší dobu přítomnosti děťátka, začne jeho mozek reagovat na úkol pečovatele a přetvoří se tak emocionální angažovanost, stejně jako tomu mají maminky. Co z toho plyne? Čím více se tatínek zapojuje do péče o děťátko, tím větší pouto mezi nimi vzniká.

A co adopce?

Zajímavé je, že tyto hormonální změny neprobíhají pouze u vlastních miminek, ale mohou se udát i v případě adopce. Opět za tím stojí lidský mozek. Hladina testosteronu u tatínků v tomto případě klesá a otec se stává mírnějším, vnímavějším, což mu umožňuje sblížit se více s dítětem. Jednoduše řečeno, tatínek změkne.

Navýšení hladiny oxytocinu posiluje pouto otec vs. dítě. Stejně tak je možné změnit muže jako tatínka v případě, že si najde partnerku s novopečeným dítětem, které není jeho - on si dokáže k němu vybudovat vztah. Ovšem jak už jsme psali, velmi záleží na stupni zralosti a celkových mezilidských vztazích i zkušenostech, které si muž nese ze svého předešlého života.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články