Menu
Úvod  › 

5 nejdivnějších fóbií

Dokážete si představit, že byste se například k smrti báli motýlů, rostlin, nebo klaunů? Seznamte se s nejdivnějšími fobiemi a lidmi, kteří jimi trpí.

V relativně bezpečném světě se někdy zblázní část našeho mozku a začne signalizovat nebezpečí i tam, kde reálně žádné nehrozí, ba ani hrozit nemůže. Psychologové rozpoznávají tisíce nejrůznějších fobií a mezi nimi jsou i skutečné skvosty pro sběratele kuriozit. Tady jsou:

Chromofobie

Představte si, že se díváte například na karneval v Riu, před vámi se míhají vnadné tanečnice oděné jen do lehoučkých barevných kostýmů a per. Měli byste cítit příjemné vzrušení, ale místo toho vás zachvátí iracionální hrůza a jediné, co cítíte, je touha utéct co nejrychleji pryč. Gratulujeme! Pravděpodobně trpíte chromofobií, tedy chorobným strachem z jasných barev.

Kdo ji ještě má: Nebojte se, jste v dobré společnosti. Chromofobii přidal ke svým podivným charakteristikám a módním doplňkům i Billy Bob Thornton, exmanžel božské Angeliny Jolie.

Lepidopterofobie

Chcete svou milou pozvat na piknik v trávě na louce? Než na ní vybalíte romantiku nejtěžšího kalibru, raději se přesvědčte, že netrpí lepidopterofobií. Zatímco jiné ženy se obvykle rozplývají nad krásou vybarvených motýlích křídel, mohla by postižená dostat infarkt, nebo vám alespoň předvést škálu svých hlasivek. Lidé trpící touto fobií mají totiž nepříčetný strach z motýlů a můr.

Kdo ji ještě má: Jestli se vám zdá, že Nicol Kidmanová vyčerpala svůj příděl duševních poruch tím, že se vdala za Toma Cruise, jste na omylu. Navíc totiž trpí i fobií z motýlů.

Coulrofobie

Představte si cirkus, do manéže vbíhají pestře pomalovaní a oblečení klauni a začínají dělat vtípky. Přijde vám to vtipné, nebo se musíte kousat do hřbetu ruky, abyste nezačali řvát? Pokud zaškrtnete druhou možnost, je pravděpodobné, že trpíte coulrofobií, tedy chorobným strachem z klaunů.

Kdo ji ještě má: Pokud chcete hodně vyděsit Jehnnyho Deppa, objednejte mu na narozeninovou party klauna.

Eisoptrofobie

Kupodivu touto fobií trpí i lidé, kteří nejsou nijak zvlášť oškliví. Nesnesou ale pohled na svůj vlastní obraz, ať už v zrcadle, nebo na videu. Eiseptrofobie je překvapivě poměrně častou fobií.

Kdo ji ještě má: Budete zcela jistě překvapeni, ale naprosto mimo všechnu logiku o sobě Pamela Anderson prohlašuje, že tímto druhem fobie trpěla i ona. Údajně to bylo ještě před natáčením Pobřežní hlídky.

Botanofobie

Ideální prostředí pro osoby trpící botanofobií je Antarktida, nebo ještě lépe měsíc. Kdekoli jinde se cítí ohroženi, mají totiž pocit, že na ně útočí rostliny a sazenice.

Kdo ji ještě má: Christina Ricci údajně žije v neustálém strachu, že její domácnost napadnou vlezlé rostliny.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články