Menu
Úvod  › 

Jak se naučit mít ráda sama sebe

Mít ráda sama sebe je pro spokojený život velmi důležité. Jak si může člověk přát, aby ho měl někdo jiný rád, aby si ho vážil, když to sám neumí? Jakmile člověk začne sám sebe milovat, vážit si své osobnosti, pak se výrazně změní k lepšímu i postoj okolí.

Celkově začne život nabírat na obrátkách v tom lepším slova smyslu. Jenže jak si sama sebe vážit? Jak se naučit mít ráda? Ono není zase tak složité. Pouze to vyžaduje pravidelný trénink, opakování a dodržování některých zásad. Přinášíme vám návod, jak se začít mít ráda a nedávat druhým slevy.

Odpusťte samy sobě

Nikdo se nenarodil s návodem, jak být perfektní. Jak být dokonalou dcerou, sestrou, matkou, manželkou. Každý ve svém životě udělal něco, co už by neudělal. Něco za co není na sebe pyšný. Od toho jsou chyby. Že se díky nim učíme co ano a už nikoliv. Abyste se mohly mít rády a netrestat se, musíte se naučit odpustit si.

Odpusťte i ostatním

Budete-li v sobě zadržovat pocity křivdy, cítit se jako chudinky, pak se to neblaze promítne do vašeho života. Schopnost odpouštět nepatří zrovna k jednoduchým úkolům. Ale vy přece za to stojíte! Tudíž stejně tak, jako chybujete vy - chybují i ostatní. A třeba vám ani nechtěli ublížit v takové míře, jak vám ublížili. Dělali pouze to, co se naučili, viděli, mysleli si, že by měli. Odpustit neznamená souhlasit! Když si toto uvědomíte, snáze se oprostíte od destruktivních pocitů, jako jsou vztek, křivda, sebelítost.

Emoční léčba

Zahajte emoční léčbu. Stoupněte si před zrcadlo a říkejte si, že se máte ráda. Říkejte si, jak máte pěkné a upřímné oči, jak máte ráda vaše neposlušné vlasy. Jak milujete své paže, nohy, celé tělo i každičkou buňku. Projevte vděk za své tělo. Každý den se za něco pochvalte. Když se načapáte, že sama sebe ponižujete - já jsem blbá, já jsem ošklivá, já jsem tlustá, ihned to napravte a vyměňte za - já jsem hodná, dobrosrdečná, ochotná, pomáhám druhým apod.

Zdravý životní styl

Budete se divit, ale cvičení a strava pozitivně ovlivňují lidské zdraví jak po fyzické, tak psychické stránce. Začněte jíst zdravěji a cvičit. Cvičte cokoliv, vás jen bude bavit. Ať už je to plavání, tanec, běh, jízda na kole, trampolína, skákání přes švihadlo, yoga. Nikdo po vás nechce sportovní výkony. Cvičení zasvěťte 20 minut svého času denně. Uvidíte, jak vám to pročistí mysl a stanete se více pozitivním člověkem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články