Menu
Úvod  › 

3 tipy jak přestat kouřit

Chci přestat kouřit! Tuhle větu si nejednou řekl snad každý kuřák, mezi které možná patříte i vy. Neustálé zdražování cigaret nutí stále více lidí zamyslet se nad tím, zda by nemohli peníze utracené za krabičky s cigaretami plnými nikotinu investovat daleko rozumnějším způsobem. Kouření nejenže škodí zdraví, ale tak nehorázně leze do peněz. Snaha přestat kouřit rozhodně není běh na krátkou trať a mnoho lidí o tom ví své. Většina pokusů bohužel končí neúspěšně ? viníkem je tabák, který patří mezi nejnávykovější látky vůbec. Bohužel ale zvyšuje riziko úmrtí a invalidity, což je jen o důvod navíc, proč přestat kouřit jednou provždy?

Chcete přestat kouřit? Poradíme vám jak!

Jestliže chcete přestat s kouřením, pak se připravte na dlouhodobý proces. Zapomeňte na to, že přestanete ze dne na den - to určitě ne! Vaše tělo bude toužit po tabáku, a bude vyžadovat přísun nikotinu, na který je zvyklé. Jak tedy přestat kouřit? To vám prozradí následující řádky!

Tip první: Vyměňte cigaretu za něco lepšího

Zahoďte krabičku cigaret do koše a místo toho si najděte rozumnější náhražku, po které sáhnete pokaždé, když dostanete chuť si zakouřit. Pamatujte, že zvláště v prvních dnech budete pociťovat opravdu silnou chuť na cigaretu, kterou se vám nepodaří zahnat jen silou vůle. Proto po ruce mějte něco, čím chuť na cigaretu potlačíte - nejlepší volbou je ovoce nebo zelenina, po které nepřiberete jako například po čokoládě.

Tip druhý: Hluboké dýchání

Jakmile vás přepadne chuť si zakouřit - a že vás tato touha bude pronásledovat prakticky na každém kroku - zhluboka se nadechněte. Hluboké dýchání patří mezi nejúčinnější způsoby, jak přestat kouřit a potlačit nutkání si zapálit. Soustřeďte se na to, aby se vaše břicho při nádechu rozšířilo a při výdechu naopak vpadlo. Až vás popadne touha na cigaretu, dýchejte zhluboka alespoň 3 minuty.

Tip třetí: Nestresujte se

Drtivá většina kuřáků začne kouřit mnohem více, dostanou-li se do stresové situace. Během procesu přestávání kouřit se proto snažte stresovým situacím vyhýbat co možná největším obloukem. Dostanete-li se pod velký tlak, nesmíte podlehnout. Místo toho zvyšte tělesnou aktivitu, která ve vašem těle začne vylučovat endorfin, který je proslulý jako hormon štěstí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Kouření