Menu
Úvod  › 

Kouření marihuany: Pro a proti vašemu zdraví

Marihuana je dobrá pro vaše plíce a pomůže vám předejít obezitě, ale přihraje vám psychózu, zhorší paměť i koordinaci. Přečtěte si, jak se na vašem zdraví podepíše kouření konopí.

Nejnovější studie tvrdí, že kouření marihuany je spojené se zvýšením kapacity plic a zlepšením stavu dýchacích cest. Zdravotní dopady kouření marihuany je vždy velmi výbušné a kontroverzní téma. Na každou zprávu o pozitivních vlivech, jako je například redukování bolesti, léčba Alzheimera a podobně, připadají tři další, které zmiňují negativní efekty typu schizofrenie, sebevražedné tendence, nebo snížení počtu spermií:

1. Zvýšení kapacity plic

Zdraví muži, kteří kouřili jednoho jointa denně po dobu sedmi let, mají kapacitu plic o 1,6 procenta vyšší než ostatní muži, kteří marihuanu nekouří. Výzkum vychází z dvacetiletého pozorování více než pěti tisíc dospělých osob, které provedli vedli na University of California, San Francisco a National Institute on Drug Abuse. Jeho výsledky byly publikovány tento měsíc v Journal of American Medical Association. Ačkoli výsledky znějí velmi nadějně a veskrze pozitivně, autoři výzkumu upozorňují na to, že zvýšení kapacity plic je příliš malé na to, aby se nějak prokazatelně odrazilo na zlepšení celkového zdraví plic.

2. Inhalace čpavku

Při kouření marihuany inhalujete dvacetkrát více čpavku než při kouření stejného množství tabáku. Kanadská studie prokázala, že kouření marihuany je z hlediska karcinogenních látek a onemocnění dýchacího traktu horší než kouření cigaret. Dokonce i při pasivním kouření marihuany inhaluje člověk třikrát víc čpavku než při pasivním kouření tabáku. Autoři studie zmiňují i vyšší hladinu rtuti, niklu, kadmia, olova a chromu v marihuanových cigaretách oproti klasickým tabákovým výrobkům.

3. Menší riziko obezity

Lidé kouřící třikrát týdně marihuanu mají o padesát procent menší pravděpodobnost, že budou obézní, než osoby, které marihuanu nekouří. Tvrdí to alespoň autor francouzského výzkumu, jehož závěry byly zveřejněny vloni v magazínu American Journal of Epidemiology. Při zkoumání vlivu kouření marihuany na chuť k jídlu se zjistilo, že marihuana snižuje riziko vzniku obezity.

4. Riziko duševní poruchy

Lidé, kteří začnou kouřit marihuanu v dospívání nebo v období mladé dospělosti, mají téměř dvakrát větší riziko, že se u nich rozvine psychóza. K tomuto závěru dospěl výzkum, kterého se zúčastnilo téměř dva tisíce osob ve věku mezi čtrnácti a čtyřiadvaceti lety. Užívání konopí je spojeno s duševními poruchami, zejména s poruchami psychotického typu, tvrdí autoři výzkumu. Zbývá jen zjistit, zda vede k psychotickým poruchám samotné kouření marihuany, nebo ke kouření inklinují spíše jedinci s těmito sklony.

5. Horší paměť a koordinace

Oblasti mozku, které zodpovídají za paměť, vnímání a koordinaci jsou u pravidelných kuřáků marihuany o dvacet procent méně aktivní než u těch osob, které marihuanu nekouří. Dokázala to studie, kterou provedl National Institute of Mental Health a National Institute on Drug Abuse. Podle ní mají kuřáci marihuany výrazně horší paměť a postižená je i jejich schopnost koncentrace.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak ničí zdraví pasivní kouření?
Jak vám kouření zničí vzhled
Sex a drogy: Co s vámi udělá marihuana, alkohol a další
8 způsobů, jak přestat kouřit