Menu
Úvod  › 

Jak vám kouření zničí vzhled

Kruhy pod očima, zničené vlasy, vrásky a lupénka. Potřebujete ještě nějaký důvod, proč zahodit cigarety? Nabízíme vám jich hned deset.

1. Kruhy pod očima

Dopřála jste si dostatek spánku a přesto váš obličej vypadá, jako kdybyste předchozí noc strávila v boxerském ringu? Na vině jsou pravděpodobně cigarety. Podle studie provedené na Johns Hopkins University prokázala, že kuřáci se cítí po noci čtyřikrát více unaveni než nekuřáci.

2. Lupénka

Lupénka je autoimunitním kožním onemocněním, které se u vás může objevit i v případě, že jste se nikdy cigarety ani nedotkla. Nicméně kouření pravděpodobnost jejího vzniku výrazně zvyšuje. Podle studie provedené v roce 2007 mají kuřáci, kteří vykouří krabičku cigaret denně, o dvacet procent větší riziko vzniku lupénky. Pokud kouříte víc než deset let, riziko stoupá dokonce na šedesát procent.

3. Zabarvené zuby

Líbí se vám zářivě bílý úsměv hollywoodských hvězd? Na ten ale můžete při kouření zapomenout. Nikotin v cigaretách totiž potahuje zuby barevným povlakem a zanechává na nich skvrny.

4. Předčasné stárnutí a vrásky

Vrásky na obličeji nejsou příliš oblíbeným úkazem a pokud kouříte, připravte se na to, že jich budete mít mnohem víc. Studie ukázaly, že kouření urychluje stárnutí a kuřáci vypadají v průměru o dva roky starší než jejich nekuřáčtí vrstevníci. Kouření totiž zhoršuje krevní zásobení pokožky, která ztrácí elasticitu a zdravý vzhled.

5. Žluté prsty

Nikotin v cigaretách nezabarvuje jen vaše zuby, ale také prsty a nehty. Notoričtí kuřáci se poznají právě podle žlutých prstů.

6. Řidší vlasy

Pokud vám nestačí vrásčitá kůže, připravte se také na zničené vlasy. Odborníci předpokládají, že toxické chemikálie vznikající při kouření mohou poškodit DNA ve vlasových folikulech, na poškození vlasů se podílí také volné radikály. Výsledkem je, že kuřáci mají řidší vlasy a také mnohem dříve šediví než nekuřáci.

7. Zjizvení

Nikotin způsobuje zúžení krevních cév, čímž omezuje krevní zásobení a zásobení kyslíkem. To má mimo jiné za následek, že jizvy jsou větší a červenější než u nekuřáků.

8. Ztráta zubů

Kuřáci mají mnohem riziko, že se u nich objeví nejrůznější dentální problémy včetně rakoviny úst a onemocnění dásní. Podle studie zveřejněné v magazínu Journal of Clinic Periodontology, která byla provedená v roce 2005, existuje u kuřáků šestkrát větší riziko, že se u nich objeví onemocnění dásní, která vedou v budoucnu ke ztrátě zubů.

9. Hojení zranění

Řada studií už dokázala, že kuřáci mají problémy s hojením ran po chirurgických a zubařských zákrocích a zraněním obecně. Takže poté, co si necháte operativně vyhladit vrásky, které vám způsobilo kouření, bude trvat velmi dlouho, než se po zákroku zotavíte.

10. Pneumatika kolem pasu

Cigarety sice mohou u někoho tlumit chuť k jídlu, ale kuřáci mají mnohem větší tendence k ukládání tuku ve spodní části těla. Jako kuřáci budete mít tedy mnohem větší pneumatiku kolem pasu než nekuřáci.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Prohřešky, které vám vaše pleť neodpustí
Jak jíst, když přestáváte kouřit
Rakovina prsu: Snižte své riziko
Skončete s kouřením: Tipy, jak na to