Menu
Úvod  › 

Kouření v zaměstnání: Kuřáci versus nekuřáci

Bez cigarety nevydržíte a kouříte i v zaměstnání? Potom byste se měli osvojit pravidla, která zajistí, že kouření neohrozí vaše vztahy s kolegy ani vaši kariéru.

Kouření na pracovišti je zakázáno zákonem o ochraně nekuřáků a zaměstnavatel má právo zakázat kouření ve všech prostorách firmy i v případě, že nekuřáky nijak neomezuje. Na druhou stranu jen malá část nekuřáků o svých právech ví a vymáhá jejich dodržování. Není však žádnou novinkou, že mezi kuřáky a jejich nekouřícími kolegy panuje na pracovišti obvykle velká rivalita a napětí. Obě strany apelují na svá práva a mají pocit, že je jejich protivníci omezují.

Prokouřený rok

Podle výzkumu, který na konci loňského roku zveřejnili New York Times, ztratí za svou pracovní kariéru průměrně rok, který stráví "kuřáckými" přestávkami, aby si mohl dát cigaretu. Pokud si odskočíte třikrát denně na patnáct minut zakouřit, za rok už prokouříte 195 pracovních hodin. Odborníci brali v úvahu čtyřiačtyřicetiletý pracovní cyklus, za který si potom kuřáci při přestávkách na cigaretu nastřádají 8 677 hodin, což je téměř celý rok.

Cigareta

Ať už si o nekuřácích myslíte cokoli, je pochopitelné, že některým z nich se nemusí líbit, že zatímco oni po dobu vašich přestávek pracují, vy tento čas trávíte s cigaretou. Stejné výhrady navíc začínají mít i zaměstnavatelé po celém světě. Výzkum proto také ukázal, že pokud by se zaměstnavatelé mohli rozhodnout mezi tím, zda zaměstnají kuřáka či nekuřáka, naprostá většina z nich by zvolila nekuřáka.

Výkon a nemocnost

Univerzita v Amsterdamu uskutečnila zase výzkum, kterého se zúčastnilo před čtrnáct tisíc zaměstnanců. Při studii se zjistilo, že kuřáci stůňou mnohem víc než jejich nekuřáčtí kolegové. Průměrně stráví na nemocenské o téměř osm dnů za rok více než nekuřáci.

Podle výsledků výzkumu také třikrát častěji navštěvují lékaře než nekuřáci nebo jejich kolegové, kteří s kouřením přestali. Z tohoto hlediska byli bývalí kuřáci o pět procent výkonnější než současní kuřáci. Produktivita bývalých kuřáků se navíc v průběhu času ještě zvyšovala.

Současní kuřáci jsou si, podle výzkumu, vědomi své nevýhodné pozice v zaměstnání a oproti nekuřákům a bývalým kuřákům jsou také v práci nejméně spokojeni.

Pravidla kouření

Pokud ve vašem zaměstnání vedle sebe pracují kuřáci a nekuřáci, měli byste dodržovat základní pravidla:

  • Je nutné zajistit dokonalou ventilaci prostoru, kde spolu pracují, a to i v případě, že kuřáci chodí kouřit ven. Cigaretový kouř totiž zůstává v oblečení i ve vlasech.
  • Pokud je to možné, oddělte kuřáky od nekuřáků i místnostmi.
  • Striktně dodržujte zákaz kouření ve společných prostorech. To se netýká jen kanceláří, ale i recepce, výtahu, schodiště a podobně.
  • Jestliže ve vaší firmě nejsou kuřárny, musí kuřáci chodit mimo budovu.
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Kouření