Menu
Úvod  › 

10 důvodů, proč přestat kouřit

Lepší sex, méně vrásek, bělejší zuby, méně stresu a více energie. Pokud ještě váháte, jestli zamáčknout poslední cigaretu, přečtěte si deset zatraceně dobrých důvodů, proč se vám to vyplatí.

1. Lepší sex

Jakmile přestanete kouřit, zlepší se váš krevní oběh a tudíž i citlivost genitálií. U mužů dochází po zamáčknutí poslední cigarety ke zlepšení erekce. Ženy obvykle zjišťují, že se zlepší jejich schopnost dosáhnout orgasmu a stoupá i jejich schopnost vzrušení. Je také prokázáno, že nekuřáci jsou pro druhé pohlaví třikrát přitažlivější než kuřáci. Vědci předpokládají, že je tomu tak proto, že lépe voní.

2. Větší plodnost

Nekuřáci mají mnohem větší plodnost než kuřáci. Nekouření prospívá epitelu dělohy i hybnosti spermií. Pokud přestanete kouřit, snižuje se zároveň pravděpodobnost, že vaše těhotenství skončí potratem. A co je ještě důležitější; zvyšují se i šance na to, že porodíte zdravé dítě.

3. Mladistvější vzhled pokožky

Když se rozhodnete přestat s kouřením, bude pleť na vašem obličeji stárnout pomaleji a vrásky nebudou tak výrazné. Pleť nekuřaček je mnohem více vyživená a zásobená kyslíkem, působí tak mladistvějším dojmem.

4. Bělejší zuby

Vzdejte se tabáku a vaše zuby budou mít atraktivní bělejší odstín a také nebude partnera odrazovat páchnoucím dechem. Pokud se obejdete bez cigaret, nebudete také tolik trpět onemocněním dásní a nebude vám hrozit předčasná ztráta zubů.

5. Lepší dýchání

Lidem, kteří se dokázali vzdát kouření se mnohem snáze dýchá, méně kašlou a jejich kapacita plic se už během devíti měsíců zvětší o deset procent. Následky kouření na kapacitu plic si možná neuvědomujete, když je vám dvacet nebo třicet, ale s postupem času najednou zjistíte, že vám dělá problémy i běh, nebo chůze do schodů.

6. Delší život

Polovina dlouhodobých kuřáků umírá předčasně na choroby spojené s kouřením, jako je srdeční onemocnění, rakovina plic nebo chronická bronchitida. Pokud přestanete kouřit ve třiceti, přidáte si dalších deset let života. Jestliže se dokážete cigaret vzdát až v šedesáti, v průměru budete žít o tři roky déle. Čím dříve se dokážete kouření vzdát, tím více si budete moci užít úspěchů svých dětí a následně i vnoučat.

7. Méně stresu

Vědci zjistili, že lidé, kteří přestali kouřit, mají mnohem nižší hladinu stresových hormonů. Jejich produkci totiž zvyšuje závislost na nikotinu. Také lepší zásobení tkání kyslíkem, které je pro nekuřáky typické, přispívá k lepšímu pocitu psychické pohody.

8. Lepší chuť i čich

Pokud se dokážete vzdát cigaret, zlepší se vám čich i chuť. K tomu je však potřeba, aby se tělo zbavilo stovek toxických látek, které jste do sebe kouřením dostali.

9. Víc energie

Mezi druhým a dvanáctým týdnem se výrazně zlepšuje krevní oběh. Všechny fyzické aktivity vám najednou budou připadat jednodušší. Zlepší se také váš imunitní systém, takže budete méně často trpět chřipkou a nachlazením. Větší okysličení tkání s sebou nese menší únavu a méně časté bolesti hlavy.

10. Zdraví vašich blízkých

Tím, že přestanete kouřit, chráníte nejen zdraví své, ale i svých blízkých. Pasivní kouření zvyšuje u nekuřáků riziko rakoviny plic, onemocnění srdce a mozkové mrtvice. U dětí zvyšuje pasivní kouření dvakrát více riziko onemocnění dýchacích cest, ušních infekcí a astmatu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak ničí zdraví pasivní kouření?
Skončete s kouřením: Tipy, jak na to
Jak vám kouření zničí vzhled
Nikotinové žvýkačky a náplasti při odvykání nefungují
Co dělat, když vaše dítě kouří