Menu
Úvod  › 

Nejlepší způsoby, jak vyléčit kocovinu

Pokaždé si říkáte, že už nikdy nebudete tolik pít, ale nějak se to stalo, že máte hlavu zase těsně před výbuchem a žaludek jako na vodě. Když vás drtí kocovina, vyzkoušejte následující tipy. Určitě některý z nich zabere.

Před mejdanem

1. Víte, že půjdete večer pít a pravděpodobně půjde o alkoholovou smršť? Dobře se najezte. Nemusíte nutně pojídat lžíce sádla, jak praví jeden z oblíbených mýtů, ale kvalitní jídlo před mejdanem způsobí, že se bude alkohol vstřebávat pomaleji. To neznamená, že byste se neopili, jen zmírníte ranní bolehlav. Pomůže vám i sklenice mléka, kterou vypijete předtím, než vyrazíte do hospodské společnosti.

2. Dodržujte pitný režim (a míní se tím dostatek vody, nikoli alkoholu). Popíjení alkoholu totiž blokuje tvorbu látky zvané vasopresin. To znamená, že ledviny posílají většinu tekutin rovnou do močového měchýře, odkud se vylučují ven, aniž by tělo mělo šanci je využít. To je ostatně také jedné z důvodů, proč v hospodě neustále běháte na toaletu. Pokud budete přes den důsledně dodržovat pitný režim, zmírníte důsledky dehydratace, které své tělo vystavíte večerními alkoholovými orgiemi. Ostatně pravděpodobně už jste slyšeli o tom, že sucho v ústech a úporná bolest hlavy, které se při kocovině objevují, mají co do činění právě s dehydratací organismu.

3. Udržujte se ve formě. Je samozřejmé, že kocovinu jen těžko vyléčíte tím, že se půjdete zničit na squash, ale pokud udržujete své tělo ve formě pravidelným cvičením, budou následky vašich alkoholových excesů mnohem mírnější. Zdravé tělo v kondici si totiž s odbouráváním alkoholu poradí rychleji a efektivněji.

Během mejdanu

4. Pijte chytře. Pravděpodobně už jste zpozorovali, že od toho, co popíjíte, se také odvíjí charakter a intenzita vaší kocoviny. Zjednodušeně řečeno vám po popíjení alkoholických nápojů tmavé barvy, které obsahují takzvané kongenery, mnohem hůře než po konzumaci čirých alkoholických nápojů. Červené víno, whiskey, nebo rum vám přivodí mnohem vydatnější kocovinu než například bílé víno, voda, nebo gin. Myslete na to.

5. Na scéně se opět objevuje voda. Považujte ji za svého nejlepšího spojence proti kocovině a kromě toho, že se jí budete prolévat před pitkou, nezapomínejte na její intenzivní konzumaci v průběhu mejdanu. Opět jde o to, abyste předešli dehydrataci, která vás ráno poté vyšle prakticky rovnou do márnice.

6. Šetřete tancem. Čím jste opilejší, tím pravděpodobněji budete chtít zazářit na tanečním parketu. Problém je v tom, že čím víc budete tančit, tím vyčerpanější budete a tím prohloubíte svou dehydrataci, čímž opět zhoršíte své ranní utrpení.

7. Vyhněte se perlivým nápojům. Bublinky způsobí rychlejší vstřebávání alkoholu do organismu a tím horší bude vaše kocovina. Pokud chcete alkoholické nápoje míchat s nealkoholickými, volte vždy ty neperlivé.

8. Nemíchejte. Je to okřídlené pravidlo všech pijáků. Nikdy nemíchejte různé druhy alkoholu. Každý alkoholický nápoj má jinou hladinu kongenerů i ostatních chemikálií a má na vaše tělo poněkud jiný vliv. Čím víc jich během večera smícháte, tím víc jich ráno poté posčítáte.

Ráno poté

9. A opět je tu ta voda. To je to stěžejní, co vašemu tělu chybí, proto mu ji dodávejte v co nejhojnějším množství.

10. Jezte uvážlivě. Uvědomte si, že sliznice vašeho trávicího traktu je podrážděná množstvím vypitého alkoholu, proto jezte uvážlivě. Vynikající volbou jsou například vajíčka, která dodají tělu dostatek proteinů, hladinu draslíku zase doplní banány nebo brambory.

11. Nepijte kávu. I když máte chuť na kávu, pokuste se ji potlačit, protože kofeinové nápoje mají močopudný efekt a zbaví vás drahocenné vody. Místo toho si raději dejte další vodu, nebo čerstvě vymačkanou ovocnou šťávu.

12. Dejte si dlouhou sprchu. Osvěží vás a povzbudí i tělo.

13. Vyspěte se. Pokud máte možnost alespoň trochu se vyspat, dopřejte svému tělu spánek. Během něho se buňky regenerují a tělo rychleji odbourává alkohol.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Je mi blbě