Menu
Úvod  › 

7 tipů, jak se naučit jakýkoli jazyk chcete

Přestaňte koktat, kdykoli na vás promluví nějaký cizinec a naučte se konečně takový jazyk, který chcete. Shromáždili jsme osvědčené tipy od lidí, kteří to zvládli.

1. Ujasněte si, proč to chcete.

Možná to zní samozřejmě, ale pokud nebudete mít sami pro sebe hodně dobrý důvod, proč se chcete cizí jazyk naučit, budete mít z dlouhodobého hlediska s učením vytrvat. Ujasněte si, proč se chcete ten který jazyk učit a najděte si takový důvod, který vás bude "táhnout" déle než týden.

2. Ponořte se do toho.

Je úplně jedno, jakou učební metodu zvolíte, podstatné je, abyste se novému jazyku věnovali co nejvíc. Ideálně každý den. Nemusíte samozřejmě denně docházet do jazykového kurzu, nebo si platit každodenní kurzy u soukromého učitele, ale pokuste se denně číst články, pustit si nedabovaný film, nebo si klidně mluvit sami pro sebe. Důležité je, abyste přicházeli s jazykem do styku co nejvíc. Jakmile začnete v daném cizím jazyce i myslet, máte vyhráno.

3. Najděte si partnera.

Najděte si někoho, s kým se budete učit, nebo ještě lépe rodilého mluvčího, s nímž budete moci konverzovat. Ve dvou se budete mnohem lépe motivovat, sledovat své pokroky a hlavně si vzájemně nedovolíte polevit.

4. Buďte kreativní.

Učíte se řecky? Vyrazte na večeři do řecké restaurace. Snažíte se vstřebat francouzštinu? Jděte na koncert francouzského interpreta, nebo si kupte víkend v Paříži. Zapojte svou fantazii a kreativitu. Bude vás to mnohem víc bavit a hlavně získáte další motivační injekci.

5. Chovejte se jako dítě.

Snažte se chovat tak, jako kdybyste byli znovu dětmi. Je nesmysl domnívat se, že děti se cizí jazyky učí rychleji než dospělí, protože k tomu mají lepší dispozice. Výzkumy nic podobného neprokázaly. Rozdíl mezi tím, jak se cizí jazyk učí děti a jak dospělí je v tom, že děti jsou mnohem bezprostřednější. Nemají zábrany, trápí se tím, jestli náhodou neudělají nějakou gramatickou chybu, nebo jestli se náhodou neztrapní. Zkrátka mluví, hrají si s jazykem a užívají si to. Napodobte je.

6. Opusťte svou pohodlnou zónu.

Pokud budete sedět stále doma v obýváku a budete se bát vytáhnout paty z domu, cizí jazyk se nikdy nenaučíte. Přestaňte se bát, opusťte svou zónu pohodlnosti a jděte mezi lidi. Cestujte, zkrátka vyrazte do terénu.

7. Poslouchejte.

Čím víc budete poslouchat, tím lépe budete následně mluvit, protože dostanete jazyk "do uší." Každou volnou minutu využijte k tomu, abyste poslouchali, jak zní jazyk v podání rodilých mluvčí. Pořiďte si nahrávky, které si budete pouštět do sluchátek po cestě do práce, nebo třeba při běhání.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Jazyk