Menu
Úvod  › 

Výměna pneumatik na letní ? kdy, jak, na co si dát pozor

Každoročně by měl majitel vozu absolvovat přezutí pneumatik ze zimních na letní a naopak. V žádném případě se nevyplácí podceňovat vlastnosti pneumatik pro dané roční období. Největší výhodou je, pokud to finanční stránka dovolí mít oba typy pneumatik obuté již na discích, kdy stačí jen vyměnit sadu za sadu, což je práce, kterou většina motoristů zvládne sama. Majitelé vozu, kteří si netroufají, mohou využít služeb pneuservisu.

Letní pneumatiky

Hodně motoristů v létě dojíždí zimní pneumatiky, které už by následující zimu neměly dostačující vlastnosti. Co se týká financí lze tento krok pochopit, nicméně tyto pneumatiky mohou způsobovat větší hluk při jízdě. Taktéž budou mít horší brzdné účinky než letní pneumatiky, které jsou složením více přizpůsobené letním teplotám.

Kdy vyměnit pneumatiky na letní

Vhodným obdobím pro přezutí pneumatik na letní není pouze obdobím beze sněhu, ale i bez nízkých teplot a mrazů. Toto se individuálně liší a řídí dle rozmarů počasí. Nelze přesně stanovit, který měsíc je nejlepší k přezutí pneumatik.

Jak přezout pneumatiky

Jedná se o odbornou práci, kde je zapotřebí speciálních strojů. Rozhodně se nejedná o domácí projekt, který zvládnete po nedělním obědě. Nejenže je danou pneumatiku potřeba z disku svléci a navléci novou, ale je nutné po tomto procesu dané kolo i vyvážit.

Na co si dát pozor

Pokud máme pneumatiky již obuté na discích a přes zimu uskladněny, doporučuje se jejich stav zkontrolovat, zda nejsou patrné známky poškození - například praskliny v oblasti vzorku. Ty jsou způsobeny stářím. Po vizuální kontrole přichází na řadu kontrola tlaku vzduchu a těsnost ventilu. Vizuální kontrolu i tlak vzduchu na rozdíl od výměny pneumatik může provést i laik. Pokud motorista vlastní pouze jednu sadu disku, musí projít procesem přezutí v pneu servisu. Kupujeme-li nové pneu, doporučuje se nehledět jen na cenu, ale i dané vlastnosti hluku a spotřeby paliva, což je zobrazeno na etiketě nové pneumatiky.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Automobily