Menu
Úvod  › 

Jak přežít v potápějícím se autě

Sjeli jste s autem do vody? Zastihly vás záplavy? Ať už je důvod jakýkoli, vaše auto se právě teď potápí pod hladinu. Víte, jak se v této situaci zachovat, abyste si zachránili život?

1. Vyhýbejte se zaplaveným oblastem.

Zní vám to jako nesmyslná rada, na kterou byste přišli sami selským rozumem? Jenže teď si zkuste představit následující situaci: po vydatných deštích kousek od vašeho domova stoupá hladina řeky, jste právě někde mimo a když se vracíte, na ulici stojí několik centimetrů vody. Nevypadá to nijak zvlášť nebezpečně a rozhodně ne tak, že byste se mohli utopit. Potřebujete z domova nutně zachránit alespoň základní věci, tak se rozhodnete s autem projet. Jenže odborníci varují, že už patnácticentimetrový sloupec vody stačí k tomu, aby vám zhasl motor. Při záplavách má voda tendenci stoupat velmi rychle a v neovladatelném autě snadno propadnete panice.

2. Používejte bezpečnostní pás.

Toto pravidlo by pro vás mělo být svaté. Podle statistik se značné procento lidí utopí v autě jen proto, že nejsou při nárazu na vodní hladinu (nebo při havárii, která mu předchází) připoutáni, ztratí vědomí a pak už nejsou schopni pro svou záchranu nic podniknout.

3. Nepanikařte.

I když se vaše auto potápí, pokuste se zachovat klid. Panika vám znemožňuje myslet a vy budete potřebovat veškerou sílu i hbitý úsudek, abyste dokázali z vodní pasti uprchnout. Dýchejte zhluboka a snažte systematicky přemýšlet nad možnostmi, které máte. Odemkněte dveře, stáhněte okénko, rozepněte si pás. Nezapomeňte na nic.

4. Držte hlavu nad vodou.

Snažte se udržet co nejdéle hlavu nad vodou. Nejspíš se budete muset přemístit na zadní sedadla, protože kvůli váze motoru se nejprve potopí přední část auta.

5. Zapomeňte na mýty.

Pokud není vaše auto skutečně vážně poškozené, budete mít několik minut na to, abyste se zachránili. Trvá obvykle několik minut, než autobaterie přestane pracovat. I když ve filmech vídáte opak, budete mít mít čas na to, abyste pomocí elektroniky stáhli okénka, či střešní okno.

6. Počkejte.

Než se pokusíte dostat z auta, počkejte, než se naplní zčásti vodou. Pouze v případě, že se tlak zvenčí a zevnitř vyrovná, podaří se vám dveře otevřít. Pokud bude tlačit voda jen zvenčí dveří, nikdy se vám s nimi nepovede pohnout. Počkejte, až bude voda sahat k vašemu hrudníku, pak zkuste dveře otevřít, zadržte dech a vyplavte ven.

7. Použijte správné nástroje.

Pokud už se vaše auto potopilo, nemarněte čas pokusy rozbít okno něčím jiným než kladivem, bezpečnostním kladívkem, nebo podobným nástrojem. Pokusy okno vykopnout, i v případě, že máte pevné boty, jsou odsouzeny k nezdaru kvůli bezpečnostnímu sklu, které se do aut instaluje.

8. O pomoc zavolejte až venku.

Pokud se vaše auto potápí, nebudete mít čas čekat na příjezd policie, hasičů, záchranky nebo kohokoli jiného. Soustřeďte se jen na svou vlastní záchranu. Pamatujte si, že otevření nebo rozbití postranního okénka, či střešního okna, je klíčem k vašemu přežití. Teprve, až se dostanete ven, volejte o pomoc.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak se chovat při znásilnění?
Jak přežít nehodu letadla?
Jak přežít pád z velké výšky
Jak přežít prolomení ledu