Menu
Úvod  ›   › 

Rozmazlování dárky: Kolik jich dostanou vaše děti?

Hromady dárků pod stromečkem, které děti jen rozbalí, a pak už se jich celý rok nevšimnou. Jak jste na tom vy? Rozmazlujete své děti zbytečným množstvím dárků, nebo pojímáte Vánoce rozumně?

Vzpomeňte si, kolik vánočních dárků jste dostávali jako děti vy? Dva? Pět? A kolik jich najde letos pod stromečkem vaše dítě? Deset? Patnáct? Dvacet? Nebo dokonce víc? Je to pochopitelné. Za dob vašeho dětství byla nabídka hračkářství značně omezená a pokud jste zažili socialistické Vánoce, nejspíš si pamatujete, že sehnat zajímavou a kvalitní hračku byla skutečná kovbojka, v níž uspěli pouze skutečně otrlí. Teď je sortiment široký a možnosti prakticky nekonečné. A je samozřejmé, že chcete vidět u stromečku rozzářené oči svých dětí. Na druhou stranu zřejmě ani nechcete vychovávat ze svých dětí rozmazlené spratky, kteří si nebudou vážit svých věcí. Lze vůbec najít rozumnou míru v nákupu vánočních dárků, které kupujete svým potomkům?

Seznam přání

Nedávno uskutečněný kanadský výzkum, kterého se zúčastnilo víc než tři tisíce respondentů zjistil, že většina lidí každý rok utratí za vánoční dárky o něco větší částku než v předcházejícím roce. Přitom však odborníci důrazně varují před přehlcováním dětí dárky. Podle nich by děti nikdy neměly dostat všechno, o co si řeknou, protože když je zahrnete dárky, ztrácí představu o skutečné hodnotě věcí. Navíc jim tím předáváte poselství, že stačí jen chtít a mohou dostat cokoli bez vlastního přičinění. Se situací, kdy tomu jednou tak nebude, se nebudou umět v budoucnu vyrovnat.

V první řadě by seznam vánočních přání, který děti píší pro "ježíška", neměl obsahovat konkrétní položky. Respektive by dítě pod vaším vedením mělo napsat či nakreslit například auto, ale nemělo už by specifikovat zcela konkrétní výrobek. Vysvětlete mu, že ježíšek vybírá dárky sám a nelze mu přesně určovat, co má přinést. Předejdete tak zklamání z toho, když dítě nedostane přesně tu nejdražší hračku, která je v obchodě k mání.

Úplatek černému svědomí

Jenže v otázce množství vánočních dárků nejde jen o přání dětí, ale i o černé svědomí rodičů. Celý rok nemáte na své děti dostatek času, jste nervózní, ve stresu a pak se snažíte o Vánocích svůj pocit viny přebít hromadami dárků. Stejně tak mají pocit, že pokud svým dětem nedáte to, co očekávají, nebudou dobrými rodiči. Zkuste se zamyslet nad tím, jaké vzpomínky máte na své dětství vy. Skutečně si pamatujete každý dárek, který jste dostali? Nebo naopak vzpomínáte na společně strávený čas, výlety, vyprávění? Uvědomte si, že vaše rodičovská hodnota nemá nic společného s počtem dárků, které se budou kupit pod vaším stromečkem, ale v úplně jiných věcech.

Také se zamyslete nad tím, k jakým hodnotám chcete své děti vést a vychovávat. Zda skutečně chcete, aby hodnotu vztahů měřily věcmi. Se staršími dětmi se můžete domluvit na tom, že si mohou napsat jedno přání a zbytek bude na vašem uvážení a ve vaší režii. Toto opatření oceníte i v situaci, kdy je váš finanční rozpočet napjatý.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články