Menu
Úvod  › 

Kojenecké masáže: Zázračná metoda pro vaše děti

Pomáhají zlepšit zdraví vašeho dítěte, snižují hladinu stresu, uklidní ho i zlepší jeho spánek. Dopřejte svému dítěti luxus kojeneckých masáží.

Po staletí se masáže používaly ke zlepšení oběhového systému, zefektivnění imunitního systému a snížení stresu. Stále více studií však ukazuje, že ty samé účinky, plus spoustu dalších navíc, mají masáže i u kojenců.

Kojenecké masáže jsou prastarou technikou používanou v mnoha kulturách Asie, Afriky i Latinské Ameriky. Podle dochovaných pramenů například v Indii matky denně masírovaly své novorozené děti už tři tisíce let před naším letopočtem. Západní civilizace přišly na blahodárnost dětských masáží teprve přibližně před třiceti lety. Od té doby se vyškolily stovky terapeutů, kteří se dětským masážím věnují. Zároveň odborníci zdůrazňují, že by se umění dětských masáží měli naučit i rodiče, protože masáže pomáhají předcházet a odstranit celou řadu problémů - od zdravotních až po emocionální.

Obrovský vliv mají kojenecké masáže například na předčasně narozené děti. Právě denní masírování docháže předčasně narozené děti uklidnit a zlepšit adaptaci na vnejší prostředí, do kterého byly předčasně vrženy z bezpečného prostředí matčiny dělohy. Podle studie z roku 2007 se u nedonošených dětí významně snížila hladina stresu, poté, co byly na jednotce intenzivní péče denně masírovány. Novorozenci byli masírováni třikrát denně po dobu pěti dní a za tu dobu u nich došlo k výraznému snížení stresového chování a projevů.

Kromě toho vyšly v roce 2005 v magazínu The Journal of Pediatrics výsledky výzkumu, během kterého se zjistilo, že nedonešené děti, které byly pravidelně masírované, mnohem lépe přibíraly na váze než ostatní. Předpokládá se, že je tomu tak pro to, že masáže povzbuzují trávicí systém dětí. U zdravých, donošených dětí, se zase ukázalo, že masáže zlepšují koliku, plynatost a zácpu. Masírované děti lépe spí, mají nižší hladinu stresu, lépe pracující trávicí i dýchací systém a kromě toho se stimuluje jejich oběhový i nervový systém.

Vimala McClure, která je průkopnicí dětských masáží v západní kultuře, a napsala na toto téma řadu knih, říká: "Pro malé děti je masáž jedním z nejkrásnějších a nejintenzivnějších prožitků, které jejich smyslům můžete dopřát. Masáž je prostředkem, kterým upevníte zdraví dítěte i jeho pocit pohody.

Naučit se dětským masážím přitom není nijak složité. Nejprve namasírujte obličej dítěte. Přejíždějte jemně palci přes lícní kosti dítěte a jeho horní i spodní ret. Stimulujete tak jeho sací reflex a uvolníte svaly, které používá při pití mléka. Přejíždějte palci i od kořene nosu do stran po obočí, uvolňujete tak dítěti dutiny.

Hrudník se zase masíruje technikou, které se říká "otevřená kniha." Malíkové hrany rukou položíte doprotřed hrudníku a přejíždíte dlaněmi do stran hrudníku, jako byste uhlazovali stránky knihy. Potom položíte dlaně na strany dolní části břicha a střídavě s nimi kloužete na protilehlé rameno dítěte a zase zptáky.

Při masáži nohou uchopte do ruky jednu nohu dítěte a jemným tlakem masírujte stehno od zadečku směrem ke koleni. Jemné promačkávání nožiček stimuluje kojení.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Kojenecká masáž: Co byste měli vědět
Syndrom náhlého úmrtí: Předejde mu kojení a očkování
Plavání dětí: Co byste měli vědět
Nejlepší tělocvik pro kojence: Poloha na bříšku
10 hrozeb, kterým bude vaše manželství čelit v prvním roce dítěte