Menu
Úvod  › 

8 nebezpečných situací: Která špína ohrožuje vaše děti?

Dítě se vyčůrá do vany, olízne ho pes, setrvale si zapomíná před jídlem umýt ruce, nebo olizuje dětskou židličku v restauraci. Ohrožují tyto situace skutečně zdraví vašeho dítěte, nebo se jedná o planý poplach?

1. Dítě se vyčůralo do vany.

V moči nejsou žádné bakterie, je však rozdíl mezi tím, jestli se do vany vyčůrá vaše dítě, nebo se koupe ve vodě, do které se vymočil někdo jiný. Pokud jde o vlastní moč dítěte, nemusíte se ničeho obávat, protože jeho organismus je na její složení "zvyklý." V případě, že se dítě koupe například v bazénku, do kterého namočil někdo jiný, a vaše dítě trpí například kožním onemocněním, nebo má jen odřeninu, moč ve vodě může jeho pokožku nejen podráždit, ale může chytit i infekci. Pokud dítě moč ve vodě spolkne, výsledkem může být například průjem.

2. Obličej dítěte olízl pes.

Nejšpinavějším místem, skrz které se do lidského těla dostává nejvíc infekcí, jsou právě ústa. Nicméně je velmi nepravděpodobné, že by pes byl schopný jedním náhodným olíznutím přenést na vaše dítě nějakou infekci. To neznamená, že byste měli "pusinkování" dítěte a psa tolerovat, avšak náhodného a ojedinělého olíznutí se obávat nemusíte.

3. Nechali jste nápoj několik dní v hrnečku s pítkem.

Zapomněli jste vylít z dětského hrnečku s pítkem džus, čaj, nebo dokonce mléko a dítě se ho napilo? Systém pítek bohužel velmi nahrává množení bakterií a plísní a čím déle v nich nápoj zůstane, tím větší množství bakterií se v něm rozmnoží. Pokud se ho dítě napije, důsledkem mohou být žaludeční obtíže, průjem a další zdravotní problémy. Podle odborníků by neměl nápoj v hrnku s pítkem zůstávat déle než dvacet čtyři hodin, pak by měl rozebraný hrnek putovat do myčky, nebo byste jej měli vyvařit.

4. Olízli jste dudlík, který spadl dítěti na zem.

Tak to je jedna z nejhorších věcí, kterých se z hlediska hygieny můžete dopustit. Nejenže tak předáte dítěti bacily ze svých úst, ale ještě olíznete všechny mikroby ze země. Většina dospělých si neuvědomuje, že právě takto předává svým dětem bakterie způsobující zubní kaz. Pokud dudlík dítěte spadne na zem, raději mu ho seberte a počkejte, až ho budete mít kde umýt. Eozzhodně jej neolizujte.

5. Dítě chodí bosé ve sprchách bazénu.

Pokud capá dítě bosé ve společných sprchách nebo kolem bazénu a vy mu potom dobře osušíte nohy, bude všechno pravděpodobně v pořádku. Plísně potřebují ke svému růstu vlhkost, jestliže tedy podceníte osušení nohou dítěte, připravíte jim ideální prostředí.

6. Dítě olizuje dětskou židličku v restauraci.

Podle provedených studií se jedná o jedno z nejšpinavějších míst, se kterými se můžete vůbec setkat. Spolehněte se, že personál restaurace si s dezinfikováním dětských židliček nedělá starosti a vědci na nich objevili i bakterii E. coli. Pokud už je musíte používat, noste s sebou dezinfekční ubrousky, kterými dětskou stoličku otřete.

7. Dítě si hraje s kočičím záchodem.

Dítě se dostalo k bedýnce s kočičím pískem a hraje si ním? Potom riskujete, že se nakazí parazity, které se do něj dostávají ze zvířat. Ohroženo může být například roupy, které dokáží do těla dítěte proniknout skrz jeho kůži. Pokud máte doma zvíře, je nutné držet zvířecí záchod mimo dosah dětí.

8. Dítě si neumyje před jídlem ruce.

Kdykoli se dítě vrací zvenčí domů, existuje velká pravděpodobnost, že má na svých rukou fekální bakterie. Ty jsou na pískovištích, na hračkách v dětských koutcích, ve veřejné dopravě a podobně. Jakmile si dítě při jídle sáhne na ústa (nebo kamkoli na obličej), bakterie a viry přenese do svého těla. Mytí rukou by mělo být základem hygieny, které je dítě nutné učit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nejčastější mýty o bacilech
Prořezávání zubů: Jak dítěti ulevit
Utajená nebezpečí dětské kosmetiky
Nemocné dítě: Jak ho zabavit