Menu
Úvod  › 

Proč by muži měli mít děti

Hledáte motivaci, proč si pořídit dítě a stát se otcem? Vědci vám naservírovali další důvody, proč by muži měli mít děti.

Jistě, otcovství s sebou nese spoustu nových a nepřenositelných zkušeností: Dítě, které vás poblinká, po náročném dni v kanceláři; sobotní budíček v půl šesté ráno, který probíhá tak, že vám někdo s rozběhem skočí na kotníky; nekonečné sekvence dotazů, na něž odpovídáte stále dokola a stále bez efektu. Váháte, jestli vůbec máte na to stát se otcem a marně hledáte motivaci k rozhodujícímu kroku? Možná vám udělá radost skutečnost, že vědci objevili hned několik důvodů, jak otcovství prospívá mužům:

Uspořádáte si život

Výsledky nového výzkumu, který trval devatenáct let, ukázaly, že jedním z nejlepších způsobů, jak se stát lepším mužem, je zplodit dítě. Výzkumu se zúčastnilo víc než dvě stě chlapců z vysoce rizikových rodin. Respondenti byli vystaveni deviantnímu chování, jako je kriminalita, zneužívání alkoholu a marihuany. Ukázalo se, že nejdůležitějším faktorem a motivací ke změně života a životního stylu bylo pro respondenty právě narození dítěte. Právě narození potomka vedlo problematické muže k tomu, aby si znovu a lépe uspořádali vlastní život a našli jeho smysl. Nicméně pozor; pokud si pořídíte dítě příliš brzo, tento vliv na vás otcovství mít nebude. Ukázalo se, že dítě je mocnou motivací pouze pro muže, kteří si jej pořídí až těsně před třicátým rokem, nebo po něm.

Jak je možné, že mají děti na problematické muže takový vliv? Ve hře je, podle psychologů, celá řada psychických a sociálních faktorů, jako je zodpovědnost za někoho dalšího, předávání zkušeností, poskytování péče a kromě jiného i jeden velký biologický faktor: testosteron. Krátce poté, co se dítě narodí, hladina testosteronu novopečeného otce prudce poklesne. Když je otec zapojen do každodenní péče o dítě, jeho hladina testosteronu ještě víc poklesne.

Nepřítel testosteron

Testosteron je už dlouho známý jako faktor, který se spolupodílí na kriminalitě a dalších formách deviantního chování. Muži s nízkou hladinou testosteronu mají mnohem nižší pravděpodobnost, že se ocitnou ve vězení nebo v drogové léčebně.

Nicméně ještě dřív, než přijmete za svůj závěr, že muži s nižší hladinou testosteronu jsou mírní jako beránci a kdo má nízkou hladinu testosteronu, je vítěz, přemýšlejte ještě jednou. Pravdou totiž je, že muži s vysokou hladinou testosteronu mají mnohem větší naději, že se vůbec stanou otci. Kromě toho, že testosteron souvisí s deviantním chováním, má spojitost také se schopností mužů počít dítě. Kromě toho jsou muži s vyšší hladinou testosteronu sexuálně aktivnější a existuje tudíž větší pravděpodobnost, že se stanou otci.

Na druhou stranu vědci zdůrazňují i skutečnost, že vztah s dítětem a jeho matkou snižuje hladinu stresových hormonů. Redukce stresu potom vede k posilování mužova zdraví. Výsledky dlouhodobých výzkumů ukázaly, že svobodní muži mají horší zdraví než muži, kteří jsou ženatí, nebo mají děti. Odborníci spekulují nad tím, že to může souviset s nižší hladinou testosteronu, která může chránit před některými chronickými chorobami.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
V čem jsou otcové lepší než matky
7 věci, které by měl otec naučit svou dceru
7 signálů, že vás má vaše dítě rádo
Test: Jste připraveni být otcem?
Děti starších otců jsou častěji duševně nemocné