Menu
Úvod  › 

Děti, které vyrůstají se psy, jsou zdravější

Ty děti, které vyrůstají v domácnosti se psem, trpí méně často ušními infekcemi a onemocněním dýchacích cest.

Máte doma psa i dítě? Potom zdraví svého dítěte prospíváte víc, než si myslíte. Tvrdí to alespoň nová studie publikovaná v americkém magazínu Pediatrics. Její autoři zjistili, že ty děti, které tráví v prvním roce života pravidelně alespoň část dne se psy, mají silnější imunitní systím než ostatní. Podobný efekt má údajně i soužití dětí a koček, nicméně v tomto případě je vliv na imunitní systém slabší.

V rámci studie oslovili vědci čtyři stovky finských rodičů, kteří zaznamenávali každý týden zdravotní stav jejich dítěte, a to od narození až do jednoho roku. Zjistilo se, že ty děti, které vyrůstaly v domácnosti s kočkou nebo psem, mají o třicet procent méně infekcí dýchacích cest (méně trpěly kašlem, rýmou, ucpaným nosem i horečkami) a o polovinu méně ušních infekcí.

"Ukázalo se, že děti, které měly pravidelný kontakt se psem nebo kočkou, byly v průběhu studie významně zdravější," uvedl jeden z autorů výzkumu. Nejvýrazněji se tento zdravotně ochranný efekt projevil u těch dětí, které vyrůstaly v domácnostech, kde pes pobýval uvnitř domu alespoň šest hodin denně.

"Předpokládáme, že intenzivní kontakt se zvířaty pomáhá dozrávání imunitního systému, což vede k větší odolnosti vůči nemocem a zkracuje také dobu jejich trvání," uvádí autoři studie. Tento zdravotní efekt přitom trval i poté, co byly zohledněny takové faktory jako kojení, vyrůstání v domácnosti kuřáků, rodiče trpící astmatem, nebo domácnost sdílená se staršími sourozenci.

Kromě toho, že děti vyrůstající v domácnosti se psem trpěly méně často ušními infekcemi a onemocněním dýchacích cest, užívaly také, ve srovnání s ostatními dětmi, výrazně méně často antibiotika. Nicméně, jak autoři studie zdůrazňují, je nutné, aby kontakt dítěte se psem probíhal už v prvním roce života.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Co ne/dělat, když vás napadl pes
Novorozenec a domácí zvíře
6 zdravotních důvodů, proč si pořídit psa
Psi na pracovišti zvyšují produktivitu