Menu
Úvod  ›   › 

Čím dřív se rozvedete, tím hůř pro vaše děti

Pokud už se chcete rozvádět, odložte své rozhodnutí na co nejpozději. Čím dřív váš rozvod proběhne, tím horší potom budou vaše vztahy s dítětem, tvrdí odborníci.

Pokud se rodiče rozvedou v době, kdy jsou jejich děti ještě velmi malé, ovlivní to velmi negativním způsobem vztah, který spolu budou mít v pozdějším věku. Tvrdí to alespoň nový výzkum.

"Rozkladný vliv rozvodu rodičů na vztah rodič-dítě je mimořádně patrný v situacích, kdy se rodiče rozvedou ve velmi časném věku dítěte. Rozvod rodičů jsou schopny více pochopit a tolerovat děti ve starším věku a jejich vzájemný vztah je tak touto událostí ovlivněn méně," uvádí autor studie Chris Fraley.

V rámci výzkumu odborníci analyzovali data od téměř sedm a půl tisíce mužů a žen v průměrném věku čtyřiadvaceti let. Z nich měla více než jedna třetina rozvedené rodiče. Průměrně se rodiče respondentů rozvedli, když bylo jejich potomkům devět let.

Muži a ženy z rozvedených rodin popisovali významně méně často svůj vztah s rodiči jako blízký. Extrémních rozměrů nabývalo toto poškození vzájemného vztahu u těch respondentů, jejichž rodiče se rozvedli, když jim bylo méně než pět let. Čím starší bylo dítě, když se jeho rodiče rozvedli, tím menší vliv měl rozvod na jejich vzájemný vztah. Poškození vztahu rodič-dítě se projevovalo především nedostatkem důvěry ze strany potomků.

Respondenti z rozvedených rodin uváděli, že problematický vztah mají především se svým otccem. Zajímavé však je, že ani děti (respektive dospělí) z rozvedených rodin se nezříkají ideálu romantické lásky, o které jsou přesvědčeni, že stále existuje. Podle autorů výzkumu z toho jasně vyplývá, že psychické dopady rozvodu jsou selektivní.

Čtyřiasedmdesát procent účastníků výzkumu žilo po rozvodu s matkou, jedenáct procent s otcem a zbytek potom u dalších příbuzných. Ukázalo se, že lidé z rozvedených rodin mají, celkem logicky, mnohem horší vztah s tím rodičem, s nímž nesdíleli domácnost.

Často uváděným důvodem byla skutečnost, že otcové nevyvíjeli dostatečné úsilí pro to, aby měli na život dítěte nějaký vliv a zůstali s ním v dostatečně intenzivním kontaktu. Odborníci proto apelují na rodiče, že případný rozvod by měl proběhnout co nejpozději a v životě dítěte by měli zůstat aktivní oba rodiče.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak říct dětem, že se rozvádíme - rozchod partnerů
Páry, které žijí na hromádce, se častěji rozvádějí
Facebook může za dvacet procent rozvodů
Jak vysvětlit dětem rozvod
6 nejčastější důvodů rozchodu
Otázky, které byste si měli položit, než se rozvedete