Menu
Úvod  › 

7 skutečně divných důvodů rozvodu

Nikdy by vás nenapadlo podezírat je z toho, že jednou zapříčiní rozpad vašeho manželství, ale je to tak. Představujeme vám sedm skutečně divných důvodů, které stojí za rozvody. Budete se divit.

1. Dojíždíte daleko.

Nejspíš vás napadne, co má vzdálenost dojíždění společného s vaší rodinnou pohodou? Nicméně vědci trvají na tom, že stres, který na silnicích a v dopravních zácpách zažívají ti, kteří tráví dojížděním velké množství času, se negativně podepisuje na kvalitě jejich manželství. Částečně je na vině vyšší hladina stresu a částečně fakt, že dlouhé dojíždění vám ubírá čas, který byste mohli strávit společně a věnovat se jeden druhému. Podle švédské studie z roku 2013, jejíž výsledky byly zveřejněny v magazínu Urban Studies, stačí, když denně strávíte dojížděním pětačtyřicet minut a už pravděpodobnost rozvodu stoupá.

2. Rozvádějí se vaši přátelé.

Jakmile se lidé kolem vás začnou rozvádět (nebo počínat potomky), začnete přemýšlet o svém vlastním životě a možná je i napodobíte. Tato skutečnost je už i vědecky dokázaná a výsledky studie byly publikovány v magazínu Social Forces. Její autoři zjistili, že pokud se rozvádí někdo z vašich blízkých přátel nebo členů rodiny, stoupá o pětasedmdesát procent pravděpodobnost, že se rozvedete i vy. Když se rozvádí kamarád vašeho kamaráda, nebo někdo, kdo vám není tolik blízký, pravděpodobnost rozvodu stoupá o jednu třetinu. Na druhou stranu mohou mít vaši kamarádi na vaše manželství i pozitivní vliv. Pokud je jejich vztah fungující a idylický, je velmi pravděpodobné, že se utuží i ten váš.

3. Vaše první dítě je dívka.

Je to divné, ale je to tak. Páry, které mají jako prvorozené dítě děvče se rozvádějí častěji než ty, jejichž nejstarší dítě je chlapec. Navíc výzkum provedený na University of Washington tvrdí, že pokud se nesezdanému páru narodí jako první chlapec, je dvaačtyřicetiprocentní pravděpodobnost, že se vezmou.

4. Vážně onemocníte.

Není to nijak povzbudivá zpráva, ale je to tak. Nedávno provedená studie, jejíž výsledky zveřejnil Journal of Health and Social Behavior, a které se zúčastnily tři tisíce sezdaných párů, odhalila, že muži opouští ženy, které vážně onemocní (většinou rakovinou, kardiovaskulárním onemocněním, onemocněním plic, nebo mrtvicí). Oproti tomu ženy u vážně nemocných mužů povětšinou zůstávají.

5. Dělíte si domácí práce napůl.

Pokud trváte na tom, že si budete domácí práce dělit spravedlivě a rovným dílem, možná byste měli pro jistotu už kontaktovat rozvodového právníka. Podle norské studie rovnoměrně rozdělené domácí práce razantně zvyšují pravděpodobnost, že u něj skončíte. A kromě toho; manželské páry, které si mezi sebe spravedlivě rozdělují domácí práce, jsou ve svém svazku mnohem nespokojenější a nešťastnější.

6. Pijete víc než on.

I když je alkoholismus tradičně víc spojován s muži, ve skutečnosti v ženské populaci rapidně narůstá počet alkoholiček i žen, které sice na alkoholu závislé nejsou, ale otáčí sklenici dnem vzhůru velmi často. Další norská studie zkoumala souvislost mezi rozvody a konzumací alkoholu u téměř dvaceti tisíc párů. Manželské páry, které nepily alkohol téměř vůbec, nebo jej konzumoval muž stejně jako žena, se rozváděly minimálně. Největší počet rozvodů se týkal manželských párů, kde žena popíjela výrazně víc než její manžel.

7. Máte zdravou váhu.

Pokud si udržujete svou váhu pod kontrolou, máte paradoxně vyšší pravděpodobnost, že se rozvedete. Tvrdí to alespoň studie z roku 2013. V rámci ní vědci analyzovali téměř tři tisíce rozvedených párů a zjistili, že 76% rozvedených vážilo méně než sto kilogramů. Nejméně se rozvádí lidé, kteří váží víc než sto třicet kilo.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Rozvod