Menu
Úvod  › 

7 věcí, které byste měli udělat, než se rozvedete

Vyplnění rozvodových formulářů je jednoduché, mnohem těžší je pokusit se o záchranu vztahu. Následujících sedm věcí byste rozhodně měli udělat, než zkontaktujete rozvodového právníka.

1. Udělejte si seznam.

Podle odborníků řada lidí paradoxně vůbec nedokáže pojmenovat konkrétní důvod, proč se vlastně k rozvodu odhodlávají. Výsledkem je potom neuvážené rozhodnutí, nebo tendence k opakování stejných chyb při výběru dalšího partnerka či partnerky. Zkuste si sepsat seznam toho, co vlastně od svého protějšku očekáváte a požadujete (například stejné zájmy, schopnost popovídání si, toleranci, úcta....). Poté je očíslujte podle důležitosti, kterou pro vás mají. A zamyslete se nad tím, které z oněch vlastností u své drahé polovičky konkrétně postrádáte. Možná zjistíte, že se věci mají poněkud jinak, než se vám na první pohled zdá.

2. Přiznejte své chyby.

Pokud nejste absolutně sebestředné a nevyzrálé individuum, musí vám být jasné, že věci nikdy nejsou jen černobílé a vinu na nastálé situaci nikdy nenese pouze jedna strana. Napište si další seznam, tentokrát chyb, o kterých jste přesvědčeni, že jste se jich ve vztahu dopustily. Zároveň v sobě také najděte sílu omluvit se za tato pochybení své partnerce. Možná se tím situace nijak nezmění, ale minimálně ze sebe budete mít lepší pocit.

3. Oprosťte se od předsudků.

Pokud budete ke svému protějšku apriori přistupovat s negativními očekáváním ("Stejně mě nemá ráda... Nestojí o záchranu našeho vztahu... Nesnaží se...), budete se podle nich také chovat a podvědomě tak určovat negativní chování své partnerky. I když je to těžké, zkuste se oprostit od předsudků a přistupovat ke své partnerce pokud možno neutrálně.

4. Zahojte staré křivdy.

V každém vztahu existují nevyřčené věci, které zůstávají mezi partnery, ale když jejich množství přeroste únosnou míru, začne se vztah rozpadat. Seberte odvahu a vyříkejte si (konstruktivně a pokud možno klidným tónem) staré křivdy, na které nemůžete zapomenout. Pamatujte si však, že odvaha není potřeba jen k tomu, abyste staré křivdy otevřeli, ale i k tomu, abyste si je vyslechli.

5. Neuzavírejte se.

Podle zkušenosti psychologů se řada párů ocitá v situaci, kdy už mají pocit, že pokračování jejich vztahu je nemožné, ačkoli reálně je záchrana ještě možná. Pokud se neuzavřete před snahou vašeho protějšku a budete ochotni vnímat smířlivé signály, možná se vaše situace nebude jevit tak beznadějně, jak jste se původně domnívali.

6. Zůstaňte ve spojení.

Jakmile přestanou ve vašem vztahu existovat styčné body mezi vámi, přestane časem existovat i váš vztah. Ještě před tím, než začnete vyplňovat rozvodové formuláře, vzpomeňte si na to, co jste měli společného na počátku vašeho vztahu a pokuste se tyto společné body znovu obnovit. Zkuste se znovu věnovat společným aktivitám, koníčkům a zájmům. Možná zjistíte, že máte stále společného mnohem víc, než si myslíte.

7. Přeneste se přes to.

Samozřejmě, že jste aktuálně naštvaní, zhrzení a zklamaní. Ostatně proto také uvažujete o rozvodu, ale místo toho, abyste si představovali, jaké to bude, až budete rozvedení, se soustřeďte ve svých představách na to, jaké to bude, pokud se vám tuto dočasnou krizi podaří překonat a budete zase fungovat jako spokojený pár.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Rozvádíme se...co teď?