Menu
Úvod  › 

10 dobrých důvodů, proč se víc hýbat

Marně hledáte motivaci, která by vás přiměla ke sportování? Nabízíme vám deset velmi dobrých důvodů, proč byste se měli víc hýbat.

Půlhodinová procházka udělá pro vaše zdraví víc než krabička léků. Pravidelný pohyb nejenže zlepší vaše zdraví a působí jako prevence proti nejrůznějším onemocněním, ale navíc budete působit mladší, budete štíhlejší a v mnohem lepší kondici. Následujících deset důvodů by vás mělo přesvědčit ke sportování:

1. Je dobré pro vaše srdce

I mírné cvičení pomáhá vašemu srdci, upozorňují odborníci. Pohyb totiž redukuje hladinu LDL cholesterolu, který způsobuje kornatění cév. Kromě toho také účinně snižuje krevní tlak, snižuje hladinu stresu, zlepšuje fuknci srdce a krevní cirkulaci.

2. Snižuje hmotnost

Četné výzkumy prokázaly, že pokud chcete zhubnout, musíte se věnovat pohybu minimálně třicet minut denně, nebo hodinu obden. Pokud však chcete, aby vaše snaha měla výsledky, musíte vsadit na pravidelnost.

3. Je prevencí osteoporózy

Cvičení, společně s dostatečným přísunem vápníku, posiluje kosti. Posilování, běh i obyčejná rychlá chůze vám pomůže předejít osteoporóze, což oceníte zejména ve vyšším věku. Čím dříve s pravidelným sportováním začnete, tím intenzivněji se jeho vliv projeví.

4. Snižuje krevní tlak

Sport je velmi prospěšný pro váš krevní tlak - bez ohledu na věk, hmotnost, nebo pohlaví. Podle výzkumů je jedno, zda zvolíte rychlou chůzi, běh, nebo si dojdete zaplavat do bazénu. Důležité je, aby šlo o aerobní aktivitu, která vám zvýší krevní tep a zlepší zásobení těla kyslíkem.

5. Zmenšuje stres

Nenajdete lepší lék na stres a depresi, než je pohyb a cvičení. Kromě toho, že zlepšuje náladu v důsledku vylučování endorfinů, vyšší teplota těla vede k uvolnění svalů a k pozitivním reakcím neurotransmiterů. Navíc se snižuje produkce kortizolu, stresového hormonu.

6. Pomáhá proti nachlazení

Pravidelné cvičení je dokonalou prevencí nachlazení. Vědci z University of Carolina zjistili, že lidé, kteří pravidelně cvičí, mají o čtvrtinu menší riziko nachlazení než ostatní. Kromě toho u pravidelných sportovců příznaky nachlazení odezní mnohem rychleji, než u těch, kteří se nejsou zvyklí hýbat. Odborníci totiž zjistili, že sportování posilluje imunitní systém.

7. Snižuje závažnost astmatu

Většina astmatiků se domnívá, že jim jejich onemocnění znemožňuje sport, ale opak je pravdou. Vědci zjistili, že u lidí, kteří pravidelně sportují, naopak došlo ke zlepšení astmatu. Jedním z nejlepších pohybů pro astmatiky je plavání. Měli byste si však ideálně najít bazén s nechlorovanou vodou.

8. Zajišťuje zdravé těhotenství

Pokud je těhotenství bez komplikací, neexistuje jediný důvod, proč by těhotetné ženy neměly sportovat. Cvičení v těhotenství předchází nadváze, posiluje svaly pánevního dna, ulevuje bolestem zad a uvolňuje přetížené svaly.

9. Pomáhá předcházet rakovině

Statistiky ukazují, že minimálně pětatřicet procent rakovinových úmrtí souvisí s nadváhou a nedostkem pohybové aktivity. Cvičení urychluje průchod jídla trávicím traktem, což snižuje působení toxinů v organismu. Navíc lidé s nadváhou mají vyšší hladinu inzulínu, která podporuje růst nádorů.

10. Zlepšuje kondici mozku

Místo luštění křížovek u televize a pytlíku chipsů si raději zajděte na procházku a prospějete tak svému mozku mnohem lepší službu. Výzkum, který provedli odborníci z University of Illinois, zjistil, že cvičení zlepšuje koncentraci, paměť a stimuluje růst nervových buněk.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Cvičení, které vás konečně zbaví špeků na břiše
6 nejúčinnějších cviků pro vaši postavu
Trénink v obýváku: Cviky, které fungují
Posilte si zádové svaly: Cviky, které fungují
Posilovna u vás doma: Cvičení pro matky s dětmi
Největší fitness dilemata: Vyřešeno!