Menu
Úvod  › 

Co všechno se vám může stát v supermarketu

Vyrážíte na nákup do supermarketu s tím, že jde o naprosto bezpečné místo, kde se vám nemůže absolutně nic stát? To se budete divit!

I když si to jen málokdo uvědomuje, v supermarketu útočí na vaše zdraví mnohem víc nebezpečí než je kečup za sedm korun a zmražené polotovary. Tady jsou ta největší zdravotní rizika ze supermarketu:

Vlhčení zeleniny

Spousta supermarketů postřikuje vystavené ovoce a zeleninu pravidelně vodou, aby působily svěžejších dojmem. Průzkumy spotřebitelského chování totiž prokázaly, že orosená zelenina a ovoce se prodává lépe. Problém je v tom, že odborníci zjistili, že postřikovace jsou rezervoárem různých bakterií a mezi nimi i bakterie jménem Legionella pneumophila, která způsobuje legionářskou nemoc. V devadesátých letech se staly jen v USA právě postřikovače zdrojem čtyřech desítech nákaz a dokonce i dvou úmrtí.

Čistící prostředky

Údaje American College of Allergy, Asthma and Immunology ukazují, že lidé trpící astmatem reagují negativně na čistící prostředky, které supermarkety používají k čistění uliček mezi regály. Podle jejich závěrů se lidem postiženým onemocněním horních cest dýchacích znatelně zhoršují příznaky jejich nemoci, pokud prochází uličkami supermarketu těsně po průjezdu čistícího vozíku.

Pásy u pokladny

Podle výzkumu mikrobiologů z Medical University of South Carolina číhá další zdravotní riziko na pásech, na které vykládáte své zboží u pokladny. Jde totiž o obrovský zdroj mikroorganismů, které se sem dostávají se zbytky jídla. Rozbory zjistily přítomnost E. coli, zlatého stafylokoka i Clostridium perfringens. A teď si představte, že si na toto "přívětivé" místo položíte salát, který před večeří jen tak ledabyle umyjete.

Balené maso

Pokud už máte dostat otravu z jídla, nejpravděpodobnějším viníkem bude balené maso. Mikrobiologické rozbory prokázaly, že naporcované a balené maso je skutečnou zásobárnou bakterií. Jeho nedostatečná tepelná úprava je pak příčinou řady zažívacích potíží.

Platebné terminály

Platíte v supermarketu platební kartou? Potom možná netušíte, čeho všeho se na tlačítcích platebního terminálu dotýkáte. Mikrobiologové a imunologové z New York University Langone Medical Center zjistili, že právě na tlačítcích platebního terminálu se nachází neuvěřitelně široká škála choroboplodných zárodků.

Madla nákupních vozíků

Jste zvyklí zamířit okamžitě po nákupu v supermarketu do koupelny a důkladně si vydrhnout ruce? Pokud ne, měli byste vědět, že poté, co několik minut tlačíte nákupní vozík, nesete si domů bakterie, které se běžně objevují v lidském potu, fekáliích, nebo například mase.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Test: Jste posedlí bacily a hygienou?
Nejšpinavější jídla, která denně jíte
Mobily jsou desetkrát špinavější než záchod
6 popisků potravin, kterými vás klamou supermarkety
Nejšpinavějším místem ve vašem bytě je kuchyně
Nejšpinavější věci v dětském pokoji