Menu
Úvod  › 

Jak naučit dítě na nočník?

Nemusí to být nutně souboj nervů, ani stresující záležitost. Víme, jak naučit dítě na nočník za jeden týden.

Svlečte ho

Nechte vaše dítě doma co nejčastěji nahé, nebo jen v tričku. Děti si potřebují zvyknout, že na sobě nemají plenku, do které mohou čůrat, aniž by měly zážitek mokrého oblečení (současný trend jednorázových plenek, které odvádějí vlhkost od pokožky, tomu jen přispívá). Mokro na kůži je pro děti ta nejlepší motivace k tomu, aby začaly chodit na nočník.

Odměňte ho (a buďte kreativní)

Samolepky, razítka na ruku, nebo jedna lentilka za každý úspěšný pokus na nočníku jsou odměnou, která vás nezruinuje, nezlikviduje stravovací návyky vašeho dítěte a zároveň jsou pro něj skvělou motivací. Za to, když se mu podaří zůstat suché celou noc, by mělo dostat speciální odměnu, například zmzlinu a podobně. Chybou je, podle odborníků, platit dítěti za nočníkové úspěchy penězi, protože by si mělo zvnitřnit, že peníze jsou odměnou za práci a nikoli za věci, které jsou automatické.

Stejné fráze

Metoda spočívá v opakování stále stejné věty, kdykoli si dítě sedne na nočník, napříkla: "Jsi moc šikovný(á) a teď se vyčuráš." Pozitivem této metody je, podle odborníků, budování sebevědomí dítěte a odměnou je pro něj vaše uznání.

Ukažte mu, jak na to

Je samozřejmé, že pro svobodné matky bude značně obtížné ukázat chlapečkům, jak se čůrá ve stoje. Pokud má dítě staršího sourozence stejného pohlaví, nechte ho, aby se podívalo, jak celý záchodový proces vlastně probíhá. V opačném případě se tohoto, poněkud nevděčného, úkolu musí ujmout rodiče. Zkrátka by dítě mělo vidět, co po něm vlastně chcete.

Buďte důslední

Jestliže má být vaše snažení úspěšné, musíte být důslední. Není možné vyžadovat po dítěti, aby doma chodilo na nočník a na procházky venku jste mu dávali plenky. Pokud je to nutné, berte si s sebou na procházky nočník, nebo alespoň dostatečný počet náhradního oblečení. Při učení na nočník buďte důslední.

Omezte pití před spaním

Jedinou výjimkou jsou plenky na noc, protože zůstat celou noc suché je pro dítě samozřejmě mnohem obtížnějším úkolem než ovládání svěračů přes den. Pomozte svému dítěti, aby i tento úkol zvládlo a omezte pití před spaním.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články