Menu
Úvod  › 

11 faktů o dětech, které vás překvapí

Děti dokáží deset minut po narození rozpoznat hlas matky, hlas otce se naučí poznávat během dvou týdnů. Novorozenci pláčou bez slz. Během prvního roku vás stojí jednu probdělou noc týdně. Čtěte fakta o dětech, která vás překvapí.

1. Malé děti dokáží dýchat a polykat zároveň.

Vrtá vám hlavou, jak mohou kojenci pít z lahve bez přerušení tak dlouho? Je to proto, že děti do sedmi měsíců dokáží zároveň dýchat i polykat. Tato jedinečná schopnost se ztrácí se zacpaným nosem, proto malé děti tak těžce snáší rýmu.

2. Novorozenci pláčou bez slz.

Děti mladší šesti týdnů pláčou bez toho, aniž by produkovaly slzy. Možná jste také netušili, že dětské slzy obsahují stresové hormony, takže pláčem se děti ve skutečnosti uklidňují.

3. Děti umí přirozeně plavat.

Všechny děti se rodí s přirozenou schopností plavání a umí ve vodě automaticky zadržet dech. Tato schopnost se však velmi rychle ztrácí.

4. Většině dětí vypadnou tři až čtyři měsíce po narození vlásky.

Naprostá většina dětí přijde ve věku tří až čtyřech měsíců o vlásky, s nimiž se narodila. Poté jim mohou narůst nové vlasy i zcela odlišné barvy.

5. Dětský mozek obsahuje přibližně 100 bilionů neuronů.

Některé z nich fungují lépe v dětském věku, jiné vyvíjí větší aktivitu v dospělosti. Některé změní svou velikost a některé zaniknou, ale žádné nové už se nevytvoří. Musíte si vystačit s tím počtem, se kterým jste narodili.

6. 80% dětí se rodí s mateřským znaménkem.

Podle webu WebMD se děti rodí se dvěma typy mateřských znamének: červenými, která mají svou barvu od krevních žilek a objevují se obvykle krátce po narození a pigmentová, která jsou přítomná už při porodu.

7. Dětské srdce bije 180krát za minutu.

Během jednoho roku klesne dětský tep na 115 tepů za minutu. V dospělosti je normální tep 70 až 80 tepů za minutu.

8. Dětský sluch

Už deset minut po narození dokáží děti dobře slyšet a rozpoznat hlas své matky. Dva týdny potřebují na to, aby se naučily rozpoznávat hlas otce.

9. Vynikající dětský čich

Okamžitě po narození dokáže dítě rozpoznat vůni své matky.

10. Preferují vysoký hlas

Výzkumy prokázaly, že malé děti preferují ženský hlas před mužským a zpívání vysokým hlasem před zpěváky s hlubokým hlasem. Lidé proto podvědomě nasazují vyšší hlas, když mluví s dětmi.

11. Stojí vás jednu noc týdně

Vědci spočetli, že rodiče kojence probdí v prvním roce jeho života 350 - 400 hodin, které by, coby bezdětní, prospali. To znamená, že za týden probdí jednu noc.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nenápadný zabiják: Syndrom třeseného dítěte
Podpořte vývoj dětského mozku
Počítačové hry vašemu mozku nepomohou
5 věcí, které byste měli vědět o ženském mozku
13 věcí, které o svém těle ještě nevíte
Test: Máte mužský, nebo ženský mozek?