Menu
Úvod  › 

Máte holku, nebo kluka? Na co se připravit

Kluci se víc hýbou, radši pozorují pohyb věcí než lidí a jsou emotivnější než dívky. Děvčata dřív mluví, jsou lepší posluchačky a lépe ovládají ruce. Zjistěte, na co jsou lepší chlapečci a na co zase holčičky.

Můžete mít nejemancipovanější přístup na světě, ale i kdybyste od narození dávali své dceři na hraní autíčka a svému synovi podsouvali panenky, existují vrozené rozdíly mezi pohlavími, se kterými nic neuděláte. Co říká věda o tom, co mají očekávat rodiče chlapců a dívek?

CHLAPCI

Pokud máte doma syna, už jste si pravděpodobně všimli, že chlapi vyžadují akci - ať už se na ni chtějí dívat, nebo se jí zúčastnit.

Mají rádi pohyb: Podle psychologů z Cambridgeské univerzity chlapci preferují mechanický pohyb před pohybem lidí. Když dali dvanáctiletým chlapcům na výběr, zda chtějí sledovat rozhovor cizích lidí nebo stěrače v chodu, vybrali si jednoznačně stěrače. V pochopení zákonitostí pohybu (například při hře s míčem), jsou chlapci přibližně dva měsíce napřed před děvčaty.

Víc se hýbou: Dřív se tvrdilo, že holčičky začínají dřív mluvit a chlapci chodit, ale vědci zjistili, že je to pravda jen z poloviny. Dívky skutečně začínají mluvit o něco dříve než chlapci, ale chodit začínají chlapci i děvčata ve stejném věku. Toto tvrzení vzniklo kvůli větší pohyblivosti chlapců, kteří vykazují mnohem větší pohybovou aktivitu než dívky. Proto také u chlapečků objevuje průměrně víc zranění než už děvčátek.

Jsou víc emotivní, než si myslíte: Existují důkazy, že chlapci se snadněji rozruší a hůř uklidňují než děvčata. Studie provedená mezi půlročními chlapci zjistila, že i když se děti zdály stejně tak klidné jako děvčata, ve frustrující situaci se mnohem rychleji rozruší a jejich uklidnění trvá déle.

Milují davy: Chlapci preferují raději skupiny obličejů než ojedinělé obličeje. Pokud mají novorození chlapci na výběr, preferují pohyblivé obličeje, než nehybné tváře.

Jsou nebojácní: Chlapci se začínají bát později než dívky a méně často. Podle nedávného výzkumu rodiče chlapců ve věku od tří do dvanácti měsíců významně méně často než rodiče dívek ve stejném věku uváděli, že jejich děti vykazovaly bojácnou reakci na hlasité zvuky a další stimuly.

DÍVKY

Vychováváte malou slečnu? Očekávejte se, že dřív uslyšíte první slova a obecně víc komunikace. Tady jsou další charakteristiky, které jsou pro holčičky typické:

Mají výraznější mimiku: Už tři hodiny po narození dívky dokáží mnohem víc napodobovat mimické projevy ostatních lidí. V batolecím věku potom, podle vědců, dívky napodobují péči o dítě, zatímco chlapci se spíše zaměřují na napodobování řízení auta a dalších mechanických aktivit, které se netýkají ostatních lidí.

Dokáží lépe ovládat ruce: Malé holčičky strčí kluky hravě do kapsy ohledně ovládání rukou a manipulace s nimi. Dokáží mnohem rychleji ovládat hračky, dříve se samy nají a dříve dokáží psát.

Jsou lepší posluchačky: Výzkumy prokázaly, že dívky jsou více naladěné na zvuk lidského hlasu a právě ten preferují před ostatními zvuky. Pokud zachrastíte chrastítkem před novorozencem, reakce bude stejná u děvčat i chlapců. Jestliže na ně ale promluvíte, děvčátka vás budou mnohem pozorněji poslouchat.

Mají rády tváře: Miminka ženského pohlaví jsou mnohem víc zaujatá lidskými obličeji a zejména oční kontakt je pro ně velmi důležité. Také z nich dříve dokáží odečítat emoce a například rozpoznat hněv, strach, nebo radost. Chlapci začínají projevy emocí z lidských tváří rozpoznávat později.

Dřív mluví: Dívky dřív než chlapci rozumí tomu, co jim říkáte a také začínají dříve mluvit (kolem dvanácti měsíců, zatímco chlapci ve třinácti až čtrnácti měsících) a také v batolecím věku mluví intenzivněji. Průměrná dívka v šestnácti měsících používá sto slov, zatímco průměrný chlapec přibližně třicet.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Podpořte vývoj dětského mozku
Podpořte inteligenci svého dítěte
Motorický vývoj: Co má umět vaše dítě
Sociální vývoj dítěte: Jaké bude dělat pokroky?