Menu
Úvod  › 

Otázky, které si musíte položit při kupování kočárku

Čtyřkolku, nebo trojkolku? Kočárek s nožní, nebo ruční brzdou? Klasický, nebo odlehčený podvozek? Výběr kočárku vám usnadní následující otázky.

Je samozřejmé, že pro své dítě chcete to nejlepší - a v případě kočárku to platí víc než kdy jiny. Jak se ale zorientovat v záplavě značek a modelů a vybrat takový, který vám vydrží klidně i pro několik dětí a budete s ním spokojeni? Následující kritéria by vám měla výběr usnadnit:

Jak dlouho chcete, aby vám kočárek vydržel?

Většina kočárků je navržena tak, aby je mohly používat děti od narození do přibližně tří let (což samozřejmě neznamená, že je v něm tak dlouho udržíte). Obvykle je možné na jeden podvozek nasadit korbičku pro ležící dítě i sportovní nástavbu. Vybírejte kočárek především s ohledem na to, aby se ležící dítě vešlo do korbičky do té doby, než začne samo sedět a budete jej moci přendat do "sporťáku" bez obav z toho, že si bude ničit páteř.

Vyhovuje kočárek vám oběma?

I když velmi pravděpodobné, že s kočárkem bude jezdit převážně matka, nicméně při jeho výběru byste měli vybírat podle takových charakteristik, které budou vyhovovat oběma rodičům. Například madlo kočárku by mělo být nastavitelné tak, aby se kočárek vozil pohodlně vám oběma bez ohledu na rozdílnou výšku. Stejně tak byste ho měli být schopni oba dva rozložit, složit a naložit do auta, či vynést do schodů.

Co budete s kočárkem podnikat?

Vaší vášní je sport? Potom budete potřebovat kočárek, se kterým zvládnete například běhat (při běhu oceníte odlehčenou variantu podvozku), či jezdit na kolečkových bruslích (v takovém případě využijete kočárek s ruční brzdou). Budete se s ním pohybovat spíš po městě, nebo v terénu? Podle toho se rozhodujte mezi modely se třemi či čtyřmi koly, různými pneumatikami i celkovou hmotností kočárku.

Jak se vám s ním bude cestovat?

Před koupí kočárku si vyzkoušejte, jak rychle a bezproblémově lze složit a zda sjej složený unesete. Pokud hodně cestujete, není nic otravnějšího, než nakládat do auta neskladný a těžký kočárek, který vám zatarasí celý kufr auta. Stejně tak je velmi podstatné, zda se ke kočárku prodává i autosedačka kompatibilní s podvozkem. Oceníte možnost nasadit autosedačku na podvozek, aniž byste museli budit dítě, které v ní spí.

Jak se kočárek čistí?

Je sice hezké, že má váš vybraný kočárek moderní design, ale pokud z něj nedostanete rozteklou zmrzlinu a další pochutiny, které po něm dítě rozpatlá, brzy nebude z jeho designu nic vidět. Nezapomeňte na praktickou stránku a zjistěte si, zda se z kočárku dají sundat textilní části a v případě nutnosti dát do pračky, nebo alespoň do čistírny.

Jaké doplňky jsou pro vás důležité?

Výběr doplňků ke kočárku závisí samozřejmě především na vašich individuálních potřebách. Pro některou maminku je důležitý prostorný koš pod kočárkem, jiná požaduje stylový držák na hrnek s kávou, či slunečník. Opět byste měli dbát především na praktičnost a zjistit si, zda se ke kočárku dodává moskytiéra, pláštěnka a hodit se vám bude i přebalovací taška, která se dá připnout na madlo kočárku. Pokud máte malou dceru, zcela jistě ocení, když jí pořídíte kočárek pro panenky ve stejném designu, jako je váš kočár pro miminko, a budete moci vozit spolu.

Dá se otočit korbička proti směru jízdy?

Některé matky nechtějí dávat přes střechu korbičky zástěnu (obvykle látkovou plenku), aby dítěti nesvítilo slunce do očí a preferují korbičku, která se dá otočit proti směru jízdy. Ujasněte si, zda tuto charakteristiku u kočárku požadujete a využijete.

Tip redakce: Oblíbenou značkou jsou kočárky Tako, kombinující moderní design a vyzkoušenou kvalitu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 tipů: Jak uklidnit dítě s kolikou
Co budete potřebovat pro novorozené dítě
První dny s novorozencem: Co byste měli vědět
10 problémů s kojením: Jak je řešit
Nejlepší tělocvik pro kojence: Poloha na bříšku
10 divných věcí, které jsou normální u miminek