Menu
Úvod  › 

Proč je kojení nejlepší?

Váháte, jestli kojit, nebo dát přednost krmení z láhve? Následující důvody by vás měly přesvědčit o tom, že kojení je nejlepší.

Slyšela jste hrůzostrašné historky o popraskaných bradavkách, kousajících dětech, zánětech prsu, ucpaných mlékovodech a dalších příšernostech? Uvažujte o tom, že kojení vzdáte a budete své dítě krmit jednoduše z láhve? Ještě než učiníte konečné rozhodnutí, měla byste znát všechna fakta. Tady jsou důvody, proč se vám vyplatí obtíže s kojením překonat a darovat svému dítěti v začátcích života krmení mateřským mlékem.

Je jednoduché, když ho děláte správně

Celá řada matek si kojení osvojí přirozeně hned v prvních hodinách po narození dítěte a mají pocit, že jde o tu nejjednodušší věc na světě. Samozřejmě potom jen stěží chápou, jak s ním někdo může mít problémy. Nicméně pravdou je, že existuje stejně tak spousta žen, které považují kojení za extrémně obtížné a každé krmení miminka v nich probouzí strach a hrůzu. Ještě než si kojení sama vyzkoušíte, vyhlaste důsledně stop-stav všem historkám o tom, co se může na kojení pokazit. Vaše okolí vás totiž přirozeně bude zásobovat mnohem více negativními zkušenostmi než těmi pozitivními, a vy potřebujete především myslet pozitivně.

Předpokládejte, že budete patřit do skupiny matek, které nebudou mít s kojením vůbec žádném problémy, a vy i vaše dítě si plnými doušky vychutnáte všechna plus, která kojení nabízí:

- Kojení poskytuje vašemu dítěti protilátky. Ty mu pomáhají odolávat infekcím v prvních měsících, než si stihne vybudovat svou vlastní imunitu.

- Ideálnější strava pro kojence než mateřské mléko neexistuje.

- Mateřské mléko má vždy optimální teplotu.

- Pokud máte v rodině alergii, mateřské mléko může pomoci jejich prevenci. Navíc mateřské mléko neobsahuje mléčné proteiny kravského mléka, které jsou klasickými spouštěči alergií.

- Mateřské mléko pomáhá vývoji dětského mozku. Nedávné studie dokazují, že kojené děti mají v budoucnu menší pravděpodobnost, že se u nich rozvine rakovina.

- Vaše dítě nebude trpět žaludečními problémy, které jsou často způsobeny nedostatečnou sterilizací lahví na krmení.

- Kojení je zadarmo.

- Kojené děti trpí jen výjimečně nadváhou, kdežto dítě krmené z lahve snadno překrmíte.

- Cestování s kojeným dítětem je jednodušší.

- Během kojení se hubne, takže po porodu rychleji získáte svou původní postavu.

- Děti ho milují, při kojení cítí matčino teplo a blízkost.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 věcí, které byste měla vědět o kojení
Bojkot kojení, aneb když dítě odmítá prso
Jak skladovat mateřské mléko
Kojení na veřejnosti: Jak na to
Problémy s kojením: Co vás může potkat