Menu
Úvod  › 

Zjistěte nejpravděpodobnější termín početí

Toužíte po dítěti? Výpočet plodných dnů nezabírá? Naučte se dekódovat signály svého těla, kterými vám dává najevo, že je připravené k početí.

Základní fakta o početí znají už děti školou povinné: Spermie potká vajíčko a o devět měsíců poté se narodí dítě. Ale poznat své plodné dny a porozumět signálům, kterými vám vaše tělo dává najevo, že je připraveno k početí, je mnohem těžší úkol. Přitom právě tyto signály a povědomost o plodnosti se vám mohou stát velmi užitečným nástrojem, který vám pomůže při početí dítěte.

Vodítkem je poševní hlen

Při své snaze o otěhotnění můžete samozřejmě použít vyzkoušenou metodu výpočtu plodných dnů založený na délce menstruačního cyklu. Pokud ale chcete vyzkoušet přesnější a spolehlivější metodu, musíte počítat s každodenním pozorováním svého těla. Na druhou stranu ale získáte spolehlivější nástroj, který bude zohledňovat i variance jednotlivých cyklů. Mnoho žen se domnívá, že jejich ovulace a tedy nejlepší čas k početí se nutně musí objevit čtrnáct dní po prvním dnu menstruace. Jenže v řadě případů je právě takový předpoklad chybný, a pokud se na něj upnete, můžete tak promeškat vhodný čas k otěhotnění.

Co tedy musíte udělat pro to, abyste zvýšila své šance na maximum? V časné fázi cyklu, jen několik dní po skončení menstruace, se zvedá hladina estrogenu, což vede ke zvýšení sekrece poševního hlenu. V průběhu cyklu s zvyšuje množství hlenu a mění se i jeho konzistence. V době, kdy máte ovulaci a vaše šance na početí jsou tudíž největší, je hlen čirý a "táhne se" podobně jako vaječný bílek. Tento typ poševního hlenu dovoluje spermiím vstoupit do dělohy a dosáhnout vejcovodů. Po ovulaci dochází k vzestupu hladiny progesteronu, čímž se množství hlenu zmenšuje a jeho konzistence je víc kašovitá a hrudkovitá. Tímto typem hlenu mají spermie zablokovanou cestu k čípku.

Změřte si teplotu

Dalším vodítkem při vaší snaze otěhotnět může být i tělesná teplota. Po ovulaci stoupne o půl stupně a zůstane zvýšená až do další menstruace. Lékaři doporučují sledování konzistence hlenu a měření teploty každý měsíc, jde totiž o účinnou metodu, jak můžete výrazně zvýšit své šance na početí. Počítejte s tím, že první měsíc budete potřebovat na to, abyste zjistila, jak vaše tělo vůbec reaguje a jak přesně reaguje vaše tělo na blížící se ovulaci. Příští měsíc si pak už budete ohledně svých plodných dnů mnohem jistější.

Konzistenci poševního gelu můžete snadno pozorovat, když se utřete kouskem toaletního papíru ještě před tím, než vykonáte svou potřebu. Blížící se ovulaci poznáte snadno podle toho, že vezmete trochu hlenu mezi prsty a pokud se "táhne", blíží se vaše plodné dny. Měření bazální teploty byste měla provádět okamžitě po probuzení ještě předtím, než vstanete z postele, osprchujete a nasnídáte. Jakmile zjistíte, že poševní hlen změnil konzistenci, měli byste souložit minimálně obden. Kombinovaná metoda analýzy poševního hlenu a měření bazální metody je podle odborníků účinná na pětaosmdesát procent.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Co musíte udělat, než otěhotníte
Jak jíst, když chcete otěhotnět
Test: Jste připravená na otěhotnění?
Nejlepší způsoby, jak rychle otěhotnět